Kenyan Chapati (Kenya)

Kenyan chapati, buğday unu, ılık su, tuz ve yağ ile hazırlanır. Chapati Kenya’ya 19. yüzyılın sonunda, Kenya-Uganda demiryolunda çalışan Hintli işçiler tarafından getirilmiştir. Günümüzde ülkede geleneksel bir yemek olarak kabul ediliyor.

Kenyan chapati’nin hazırlanmasının o kadar zor olmadığı söyleniyor, ancak doğru su ve un oranını elde etmek için pratik yapmak gerekiyor. Kenyan chapati tipik olarak Kenya’daki bayram günlerinde ve kutlamalarda servis edilir.

Kenyan Chapati Tarifi

Kenyan Chapati İçin Gerekli Malzemeler / 10-15 adet

3 su bardağı un
1,5 su bardağı ılık su
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı şeker
Kızartma için herhangi bir bitkisel yağ

Kenyan Chapati Nasıl Yapılır

Bir kabın içine 3 su bardağı un ekleyin.

Ayrı bir kaba tuz, şeker, 2 yemek kaşığı yağ ve 1 ½ su bardağı su ekleyin. Tuz ve şeker eriyene kadar karıştırın.

Sıvı karışımını un kabına ekleyin ve iyice karıştırın.

Hamur yapışmaz hale gelene kadar 10 dakika boyunca yoğurun ve gerektiğinde un ekleyin. 2-3 yemek kaşığı yağ ekleyin ve yağın iyice karışmasını ve hamurun yumuşak olmasını sağlamak için yoğurmaya devam edin. Hamuru örtün ve 40 dakika bekletin.

40 dakika sonra hamuru 10-15 eşit parçaya bölerek top şekli verin. Unlanmış düz bir yüzeye yerleştirin (kurumasını önlemek için nemli bir örtü ile örtün).

Düz bir yüzeye un serpin ve bir top alıp oklava ile yuvarlak bir şekle kadar açın, üzerine yağ sürün ve içe doğru rulo şeklinde sarın, ardından bir spiral şekli oluşturun ve avucunuzla topa bastırarak düzleştirin. Kalan hamur toplarını da aynı şekilde yapın.

Sonra, rulo şeklindeki hamurları tekrar oklavayla açarak yine bir daire şekli elde edin.

Sıcak bir tavaya, açılmış daire şeklindeki chapatiyi yerleştirin ve her iki tarafını da orta ateşte hafif yağ ile altın rengi olana kadar kızartın. Pişen chapati’yi düz bir tabağa alın ve alüminyum folyo ile örtün.

Kalan rulo şeklindeki hamurlar için bu adımı tekrarlayın.