Lumblija Ekmeği (Hırvatistan)

Lumblija, Hırvatistan’dan aromatik bir tatlı ekmektir. Kökeni Blato ve Vela Luka arasında tartışmalıdır, ancak gerçek şu ki, yaklaşık 200 yıl önce her iki yerde de aynı anda ortaya çıktı. Tatlı ekmek, un, ceviz, badem, kuru üzüm, hindistan cevizi, karanfil, tarçın, rakija (boğma rakı), şeker, limon ve portakal kabuğu rendesi, vanilya şekeri, zeytinyağı, tereyağı, domuz yağı ve varenik (pişmiş üzüm) kombinasyonu ile yapılır.

Varenik, tatlı ekmeğe tipik bir koyu renk verir. Pişirme işleminden sonra, tatlı ekmek tipik olarak varenik, prosek, rom veya rakija ile fırçalanır, ardından pudra şekeri serpilir. Lumblija, geleneksel olarak Azizler Günü için hazırlanır ve oda sıcaklığında bırakıldığında bir aya kadar son derece iyi kalır.

Lumblija Tarifi

Lumblija İçin Gerekli Malzemeler / 5 adet

1 kg un
1 paket kuru maya (25 gr)
150 gr şeker
100 gr badem
100 gr kuru üzüm
100 gr zeytinyağı
100 gr varenik (pişmiş üzüm şurubu)
50 gr lozovaça (üzüm rakısı)
Tarçın, muskat cevizi, vanilya, karanfil, anason, limon kabuğu, tuz
Su

Lumblija Nasıl Yapılır

Bir kaseye mayayı, bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı un ve ılık suyu ekleyin. Kabarması için sıcak bir yerde bekletin.

Üzümü yıkayın ve lozovaçada bekletin. Bademleri yağsız bir tavada hafifçe kızartın (yanmasına dikkat edin) ve irice öğütün.

Büyük bir kaseye elenmiş unu, şekeri, vanilyayı, tarçını, karanfilleri, muskat cevizini, anasonu (isteğe bağlı ve öğütülmüş miktar), limon kabuğunu ve tuzu ekleyin.

Üzümleri rakıyla, bademleri, zeytinyağını ve mayayı ekleyin. Varenik ve ılık su ekleyerek orta sertlikte bir hamur yoğurun.

Hamuru kabarması için sıcak bir yerde 1-2 saat bekletin.

Kabaran hamuru tekrar yoğurun ve beş parçaya bölün. Küçük yuvarlak ekmekler şeklinde şekil verin ve 170 dereceye önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 40-50 dakika pişirin.

Hamur biraz soğuduktan, ancak hala sıcakken varenikle kaplayın ve şekerle serpin. En iyi sonucu almak için bir sonraki gün tüketin.