Puddica Ekmeği (İtalya)

Puglia’dan gelen basit bir İtalyan yassı ekmeği olan Puddica, klasik versiyonda geleneksel olarak olgun domateslerle kaplanmış ve üzerine kekik serpilmiş bir hamurdan (un, maya, tuz, şeker, su ve zeytinyağı ile yapılır) oluşur. Ancak kapari, soğan, prosciutto, siyah zeytin ve acı biber eklenmiş çeşitleri de vardır.

Ekmek, derin bir tabağa yerleştirilir, ardından güzel bir altın kahverengi renk alana kadar pişirilir. Puddica, peynirli hafif bir öğle yemeği veya lezzetli bir öğleden sonra atıştırması olarak tüketilen yerel bir spesiyalite olarak kabul edildiği Brindisi’de özellikle popülerdir.

Puddica Tarifi

Puddica İçin Gerekli Malzemeler / 1 porsiyon

800 g un
25 g taze maya
2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı şeker
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Hamurun yumuşak olması için yeterli miktarda su
125g olgun cherry domates
1/2 çay kaşığı kekik

Puddica Nasıl Yapılır

Unu, tuzu, mayayı, şekeri, zeytinyağını ve suyu karıştırarak yumuşak bir hamur yapın.

Hamuru bir saat boyunca dinlendirin.

Hamuru derin bir fırın kabına koyun ve elinizle düzleştirin.

Olgun domatesleri baş parmaklarınızla hamura bastırın.

Puddicaya kekikiği serpiştirin.

Üzerine zeytinyağı gezdirin.

Puddicayı 250°C (480°F) fırında 30 dakika pişirin, ardından servis yapın.

İpuçları:

Maya: Mayayı şeker ve suyla karıştırırken, suyun soğuk olmamasına dikkat edin – mayanın uygun şekilde kabarması için su sıcak veya en azından ılık olmalıdır.

Domatesler: Domatesler için tek gereken olgunluklarıdır, ancak bazı tarifler önce onları kaynar suya batırmayı, kabuklarını soymayı ve sonra dilimlere kesmeden önce tohumları çıkarmayı önerir.

Kural: “Puddica” terimi, Latincede “başparmak” anlamına gelen “pollex” veya “thumb” kelimesinden türetilmiştir ve hamura başparmakla veya bazen bütün bir yumrukla küçük çukurlar yapma uygulamasına atıfta bulunur.