Bucolaj Ekmeği (Hırvatistan)

Bucolaj, tipik olarak Paskalya sırasında hazırlanan geleneksel bir Istria tatlı ekmeğidir. Un, yumurta sarısı, süt, şeker, domuz yağı, maya, şeker ve limon kabuğu rendesi karışımı ile yapılır. Hamur hazırlandıktan sonra yükselmeye bırakılmalı ve daha sonra ortasında bir delik olan bir daire şeklinde şeritler halinde kesilmelidir.

Hamur pişirilir ve daha sonra yüzeyinde ince bir koruyucu film oluşturmak için bucolaj kısa süre içinde ısıtılmış süt ve vanilya şekeri karışımına batırılır. Tatlı ekmek genellikle pudra veya toz şeker serpilir ve geleneksel olarak beyaz veya kırmızı süt veya şaraba batırılarak tüketilir.

Bucolaj Tarifi

Bucolaj İçin Gerekli Malzemeler / 6 adet

Mayalanma için:

100 ml ılık süt
1 yemek kaşığı toz şeker (ölçülen 100 g’dan)
1 paket instant kuru maya

Hamur için:

500 g yumuşak un
1 tutam tuz
100 g toz şeker
1 paket vanilin şekeri
80 g yumuşamış domuz yağı
50 g doğranmış limon ve portakal kabuğu
1 limonun rendelenmiş kabuğu
120 ml ılık süt
2 yemek kaşığı rom aroması
3 yumurta sarısı
50 ml ılık su

Pişirildikten sonrası  için:

200 ml ılık süt
2 paket burbon vanilya şekeri
200 g toz şeker

Bucolaj Nasıl Yapılır

Küçük bir tencerede sütü ısıtın (ılık olacak şekilde), 1 yemek kaşığı şeker ve 1 paket kuru mayayı ekleyin. Mayayı 10 dakika kadar kabarması için bekletin. Geniş bir derin kaba unu eleyin, içine tuz, şeker, vanilin şekeri ve yağı ekleyin ve ellerinizle un içine iyice karışana kadar hamuru yoğurun.

Doğranmış limon ve portakal kabuklarını ve 1 limonun rendelenmiş kabuğunu ekleyin. Ortasında bir çukur oluşturun ve kabarmış mayalı karışımı, sütü, yumurta sarılarını ekleyin ve hafifçe karıştırırken ılık suyu yavaşça ekleyin. Hamuru tezgaha alın ve elinizle iyice yoğurun, ardından hamuru sıcak bir yerde 30-45 dakika kadar kabarması için bekletin.

Hamuru 12 eşit parçaya bölün (her biri yaklaşık 100 g olacak şekilde). Her parçadan yaklaşık 15-17 cm uzunluğunda “yılan” şeklinde parçalar yapın ve halka şeklinde kıvırın, uçları birleştirip parmaklarınızla bastırın, böylece ortada bir delik kalır.

Fırın tepsisini margarinle yağlayın ve üzerine pişirme kağıdı yerleştirin. Halkaları tepsiye yerleştirin, her bir halkanın ortasına alüminyum folyo topu yerleştirin (kabardığında delik kapanmasın diye) ve fırının ısınmasını bekleyin. Fırını 150 dereceye ayarlayın.

Bu sıcaklıkta 10 dakika pişirin. 10 dakika sonra fırını 180 dereceye çıkarın ve bucolajları 15 dakika daha pişirin veya güzel bir renk alana kadar pişirin (soluk olmamalıdır). Pişirilmiş bucolajlardan alüminyum folyo toplarını çıkarın. Sıcakken her bir bucolajı sıcak süte tek tek batırın.

Batırılmış bucolajları mutfak kağıdı üzerine alarak fazla sıvıyı emmesini sağlayın ve son olarak vanilin şekerle karıştırılmış şekerleme içine batırın ve tek tek servis tabağına yerleştirin. Şeker biraz donması için biraz soğumasına izin verin ve ardından servis yapın.