Burebrot Ekmeği (İsviçre)

Burebrot, çavdar unu, buğday unu, maya, su ve sütün birleşiminden oluşan bir İsviçre ekmeğidir. Yuvarlak şekilli hamur, üstte eşkenar dörtgen bir desen oluşturmak için pişirmeden önce tipik olarak bir bıçakla kesilir. Hamur önce yüksek sıcaklıkta, ardından orta sıcaklıkta pişirilir ve bu süreçte güzel bir gevrek kabuk oluşturulur.

Bürebrotun 1955 yılında Richemont Profesyonel Okulu ve İsviçre Fırıncılar Derneği tarafından artık sütü kullanmanın bir yolu olarak icat edildiğine inanılıyor.

Burebrot Tarifi

Burebrot İçin Gerekli Malzemeler / 1 adet

320 gram ekmek unu
90 gram çavdar unu
1,5 – 2 çay kaşığı tuz
180 ml süt
180 ml su
2,5 çay kaşığı aktif kuru maya

Burebrot Nasıl Yapılır

Büyük bir kapta beyaz unu, çavdar ununu ve tuzu karıştırın.

Su ve sütü ölçün, karıştırın ve hafifçe ısıtın. Maya ekleyin ve birkaç dakika bekletin, ardından mayanın çözünmesi için karıştırın.

Un ve tuz karışımının ortasında bir kuyu oluşturun ve ılık mayalı karışımı ekleyin. Hamur oluşana kadar karıştırın. Hamuru pürüzsüz ve elastik olana kadar 10 dakika yoğurun. Hamur hafifçe bastırıldığında geri zıplamalıdır. Hamuru örtün ve yaklaşık bir saat veya iki katına çıkana kadar mayalandırın.

Hamuru yuvarlak bir ekmek şekline getirin ve üzerine hafifçe un serpin. Keskin bir bıçak kullanarak ekmeğin üzerine sığ bir şekilde çizikler atın. Hamuru tekrar bir saat kadar bir fırın tepsisi üzerinde yağlı kağıtla örtülü şekilde dinlendirin.

Yaklaşık 45-50 dakika boyunca 180°C fırında hafifçe kahverengi olana kadar pişirin. Ekmeğin altına hafifçe vurduğunuzda boş ses çıkmalıdır. Tel bir raf üzerinde soğumaya bırakın.