Gyoza (Japonya)

Ünlü Japon yemeği gyoza, geleneksel Çin jiaozi mantısından uyarlanan hilal şeklindeki mantıdır. Tarif Japon damak tadına uyacak şekilde biraz değiştirildi ve gyoza kısa sürede en sevilen Japon yemeklerinden biri haline geldi.

Buğday unu, yumurta ve su ile yapılan ve daha sonra et ve sebze karışımı ile doldurulan ince bir hamurdan oluşurlar. Dolgu için kullanılan malzemeler bölgesel olarak değişebilir, ancak en yaygın olarak kıyılmış domuz veya tavuk, lahana, frenk soğanı, önemli miktarda sarımsak, zencefil ve yeşil soğan bulunur.

En ünlüsü tavada kızartılmış gyozadır, bunlar önce kızartılır, sonra kısa süre buharda pişirilir. Diğer türler arasında genellikle et suyunda servis edilen haşlanmış gyoza ve daha az yaygın olan derin yağda kızartılmış çeşit bulunur.

Geleneksel olarak pirinç sirkesi, soya sosu ve susam yağı ile yapılan daldırma sosla servis edilir. 1940’lardan bu yana gyoza, ülkenin her yerinde yaygın olarak tüketilen temel gıdalardan biri olma yolunda ilerliyor.

Geleneksel Japon restoranlarının menülerinde bulunabilir ve özel gyoza dükkanlarından satın alınabilirler. Restoranlarda genellikle başlangıç ​​olarak veya ana öğünlerin yanında sunulurlar, ancak gyoza en çok atıştırmalık olarak tüketilir.