Lomnicke Suchary (Çekya)

Lomnické Suchary, 19. yüzyılın ilk yarısından beri Çek Cumhuriyeti’nin Semily bölgesinde birkaç çeşitte üretilen peksimet, iki kez pişirilmiş bir ekmektir. Çeşitleri şekerli peksimet, fındık peksimet, badem peksimet, fıstık peksimet ve diyabetik peksimet içerir.

Buğday unu, şeker, yağ, maya, süt tozu, yumurta sarısı, tarçın, vanilya, portakal, limon kabuğu, şeftali ve kayısı çekirdeklerinden üretilirler. Üretilen peksimetlerin çeşidine göre ince öğütülmüş badem, fındık ve fıstık karışıma eklenir.

Diyabetik çeşitte şeker yerine sorbitol kullanılır. Altın kahve renginde pişmiş dilimlenmiş ekmek olarak satılırlar. Dokuları oldukça sert ve gevrektir, tat ve aromalar seçilen çeşide bağlıdır. Bu eşsiz iki kez pişirilmiş ekmeği kremalı tereyağı, bir fincan çay veya sıcak kakao ile eşleştirin.

Lomnicke Suchary Tarifi

Lomnicke Suchary İçin Gerekli Malzemeler / 1 adet

500 gram buğday unu
250 ml süt
1 paket kuru maya (yaklaşık 7 gram)
50 gram şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 yumurta
50 gram eritilmiş tereyağı

Lomnicke Suchary Nasıl Yapılır

Büyük bir karıştırma kabına unu ekleyin. Mayayı sütte çözdürün ve una ekleyin. Şekeri, tuzu, yumurtayı ve eritilmiş tereyağını ekleyin.

Tüm malzemeleri bir araya getirin ve hamuru iyice yoğurun. Bu aşamada hamurun elastik ve pürüzsüz olması gerekmektedir.

Hamuru bir saat boyunca oda sıcaklığında bekletin. Bu süre boyunca hamur hacmini iki katına çıkaracaktır.

Dinlendirdiğiniz hamuru tekrar yoğurun ve üçgen ya da dikdörtgen şekillerde kesin.

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında, ekmeklerin üzeri altın sarısı rengini alıncaya kadar pişirin. Bu süre yaklaşık 20-25 dakika olacaktır.

Ekmeklerinizi tamamen soğuması için bir tel ızgaranın üzerine alın.