Mastel Ekmeği (Belçika)

Mastel, Ghent’ten gelen geleneksel bir Belçika ekmeğidir. Ekmek bir simidi andırır ve tipik olarak ikiye kesilir, üzerine tereyağı sürülür ve üzerine esmer şeker serpilir. Daha sonra alüminyum folyo parçalarının arasına yerleştirilerek ütülenir. Ütüleme işlemi şekeri karamelize eder ve mastele düz şeklini verir.

Geçmişte mastel, gerçek çamaşır ütüleriyle ütülenirken, günümüzde genellikle panini presine benzeyen bir makine ile ısıtılıp düzleştirilmektedir. Bu olağanüstü ekmeği Ağustos ayındaki Patershol şenlikleri sırasında tadabilirsiniz.

Mastel Tarifi

Mastel İçin Gerekli Malzemeler / 15 adet

500 g ekmek unu
50 g toz kahverengi şeker (veya normal şeker)
2,5 g tarçın (veya ezilmiş anason tohumu)
230 ml tam yağlı süt
15 g kuru maya
70 g oda sıcaklığında tereyağı
2 adet orta boy serbest gezen yumurta
10 g deniz tuzu
1 adet yumurta + 1 çay kaşığı süt (üzerine sürmek için)

Mastel Nasıl Yapılır

Un ve şekeri karıştırma kabına alın ve içine tarçın veya diğer baharatları ekleyin. Sütü hafifçe ısıtın ve mayayı ekleyerek kabarması için bekleyin.

Mikserinize yarım miktar süt-maya karışımını, çırpılmış bir yumurtayı ve tereyağını ekleyin. Orta hızda yoğurun ve karıştıktan sonra kalan sütü, ikinci yumurtayı ve tuzu ekleyin. Yavaş hızda 15 dakika yoğurun, ardından hamurun üzerini örtüp 30 dakika kadar mayalanmaya bırakın.

Hamurdan 50 gram kadar parçalar alıp yuvarlak şekiller verin ve 10 dakika dinlendirin.

Şekil verdiğiniz hamurları, geleneksel bir şekil için yuvarlak şekilde veya tercihinize göre şekillendirin. Fırın tepsisine yerleştirin ve hamurların birbirine yapışması için yakın bir şekilde yerleştirin. Ardından ortalarına dört parmakla bastırarak çukur oluşturun. Üzerini bir bezle örtün ve 40 dakika kadar mayalanmaya bırakın.

Fırına koymaya hazır olduğunuzda hamurların üst kısmını parlaklık vermek için yumurta ile sıvayın.

Fırını 225°C’ye ısıtın ve hamurları yaklaşık 10 dakika veya altın rengini alana kadar pişirin.

“Ütülenmiş” Mastel Tarifi

Bir ekmeği ikiye kesin, üzerine bol miktarda tereyağı sürün, üzerine esmer şeker serpin, ardından ekmek dilimlerini fırın kağıdının arasına yerleştirin ve sıcak bir ütü veya ısıtılmış ağır tabanlı bir tavayla ekmeği ezin. Bazı insanlar tost makinesi de kullanabilir.

Bu tarifte pişirme işlemi yerine ekmeği ezerek şekillendiriyoruz, bu nedenle ayrıca bir pişirme süresi veya sıcaklık ayarı gerektirmez.