Nachos (Meksika)

Tortilla cipsleri, eritilmiş peynir ve jalapeños’tan oluşan ilk orijinal cips tabağı 1943’te Meksika’nın Piedras Negras kentinde bir grup subayın karısı için yapıldı. ABD Ordusu Hava Kuvvetleri üssünün hanımları şehirdeki Victory Club adlı bir restorana gittiler.

Şefi Ignacio Nacho Anaya aşçıyı bulamadı, bu yüzden bayanlar için hazır bazı malzemeleri birleştirdi ve onlara tortilla cipsi, peynir ve jalapeno biber kanepeleri sundu. Nachos yaratıldı ve Anaya birkaç yıl sonra restoranın baş şefi oldu.

Yemek, takma adını aldı ve sınırın her iki tarafında Nacho Specials olarak ilan edildi. Cips ve eritilmiş peynir kombinasyonu hızla popülerlik kazandı, bu nedenle 1960’larda Tex-Mex (Teksas-Meksika) mutfağının bir parçası haline geldi. Bazıları, cipsleri bir fenomene dönüştüren Frank Liberto adlı bir adama büyük saygı duyuyor, çünkü o, yemeği Amerika Birleşik Devletleri’nde stadyum yemeğine dönüştüren, cips satışlarını büyük ölçüde artıran ve popülerliklerini daha da artıran kişidir.

Bugün, yaygın malzemeler fasulye, elote mısır, guacamole, marul, soğan, domates ve et gibi malzemeleri içerir ve her Ekim ayında Piedras Negras’ta düzenlenen Uluslararası Nacho Festivali adlı özel bir etkinlik bile vardır.