Pan Será (Hollanda)

Pan será, un, maya, şeker, margarin ve sudan oluşan geleneksel bir Curaçao ekmeğidir. Genellikle yuvarlak çörekler şeklinde şekillendirilir ve bunlar parlak, kahverengi bir kabuk oluşana kadar pişirilir, bu da hamurun yumurta veya süt ile fırçalanmasının bir sonucudur.

Ekmek, minimum maya kullanımı nedeniyle yoğun bir dokuya sahiptir ve yüzeyinde çatal deliği izleri ile karakterizedir. Genellikle sade veya avokado dilimleri, salam, yumurta ve tuzlu balık ile birlikte tüketilir.

Pan Será Tarifi

Pan Será İçin Gerekli Malzemeler / 1 adet

500 gr un (tercihen ekmeklik un)
1 paket kuru maya (yaklaşık 7 gram)
1 tatlı kaşığı tuz
2 yemek kaşığı şeker
60 gr tereyağı
240 ml süt
1 büyük yumurta

Pan Será Nasıl Yapılır

Öncelikle, un, kuru maya, tuz ve şekeri büyük bir karıştırma kabına ekleyin ve karıştırın.

Orta boy bir tavada, tereyağını eritin ve süt ile birlikte karıştırma kabına ekleyin.

Yumurtayı da ekleyip tüm malzemeleri karıştırın ve yoğurun. Yoğurma işlemi boyunca eğer hamur çok yapışkan olursa biraz daha un ekleyebilirsiniz.

Hamur pürüzsüz ve elastik bir hale geldiğinde, hamuru toparlayıp, üzerini nemli bir bez ile örtün ve ılık bir yerde yaklaşık 1 saat mayalanmaya bırakın. Hamur bu süre zarfında iki katına çıkmalıdır.

Hamur iki katına çıktıktan sonra, tekrar yoğurun ve ardından yuvarlak bir şekil verin.

Önceden ısıtılmış 180°C’lik fırında, yaklaşık 30-35 dakika pişirin. Ekmek altın rengi bir kabuk oluşturmalı ve tabanı hafifçe tok ses çıkardığında pişmiş demektir.

Fırından çıktıktan sonra ekmek, tamamen soğuması için tel ızgara üzerine konmalıdır.

Bu tarifin orijinal Pan Será tarifine sadık kalınarak yapılmış bir versiyonudur. Ancak, farklı malzemeler ekleyerek veya farklı şekillerde pişirerek kendi lezzetinize göre uyarlamalar yapabilirsiniz.