Pommes Frites, Patates Kızartması (Belçika)

Dünyada pommes frites’in popülaritesine ulaşan çok az yemek var. Aslen Belçika’da icat edilen bu basit yemek, uzunlamasına şeritler halinde kesilmiş ve kızgın yağda kızartılmış patateslerden yapılır. Fransa ve Belçika arasında pommes frites’in kesin kökeni konusunda rekabet olsa da gerçek şu ki dünyada bu yemeği Belçikalılar kadar öven ve bundan daha fazla zevk alan başka bir millet yoktur.

Yemek günlük olarak garnitür veya atıştırmalık olarak yenir, ülke genelinde frietkots veya friture adı verilen pommes frites dükkanlarında bulunabilir. Belçika usulü pommes frites taze hazırlanır, daha kalın şeritler halinde kesilir ve kızartılır.

Geleneksel olarak kağıt külahlarda ve bol miktarda mayonez eşliğinde servis edilirler. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki fast-food restoranlarında pommes frites’in biraz farklı ve daha yaygın bir versiyonu servis edilmektedir, şeritler geleneksel türden daha incedir ve eşlik eden bir çeşni için tipik seçim ketçaptır.

Çeşni çeşitliliği ve servis şekli ne olursa olsun, bu lezzetli patates kızartması uzun zaman önce dünya çapında favori bir atıştırmalık olarak yerini almıştır.

Patates Kızartması Tarifi

Patates Kızartması İçin Gerekli Malzemeler

900 gr patates
Bitkisel yağ
Tuz

Patates Kızartması Baharatı (İsteğe Bağlı)
1 yemek kaşığı toz kırmızı biber
1 tatlı kaşığı sarımsak tozu
1 çay kaşığı soğan tozu
1 tatlı kaşığı kuru fesleğen
1 tatlı kaşığı kuru kekik
1 çay kaşığı kimyon
1 tatlı kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tuz

Patates Kızartması Nasıl Yapılır

Patatesleri soyun, önce 1 cm kalınlığında dilimler halinde ve ardından 1 cm genişliğinde şeritler halinde kesin.

Mümkün olduğu kadar fazla nişastanın yıkanması için birkaç dakika suda bekletin. Daha sonra sudan çıkarın ve iyice kurulayın.

Bir fritözü veya kızartma tenceresine yağ doldurun ve ardından 160 °C’ye kadar ısıtın. Sıcaklığı kontrol etmek için anında okunan bir termometre kullanın.

Patatesleri, kalınlığa bağlı olarak dört ila sekiz dakika boyunca, bir seferde yalnızca bir avuç ekleyerek gruplar halinde kızartın. Yapışmamaları için sık sık çevirdiğinizden emin olun.

Daha sonra kağıt havlu serilmiş geniş bir tabağa alın ve en az yarım saat soğumaya bırakın.

Ardından, yağın ısısını 190 °C’ye yükseltin, ardından patatesleri ikinci kez kızartın, ancak bu sefer yalnızca altın rengi ve gevrek olana kadar iki dakika kızartın.

Tuz serpip mayonezle ya da hazırladığınız baharatla servis edin.

 

İpuçları

Patates: Belçikalılar için Bintje patateslerinden başka bir seçenek yoktur, ancak bunun yerine russet veya Idaho patateslerini kullanabilir ve yine de tatmin edici sonuçlar alabilirsiniz. Patatesleri çok ince kesmemelisiniz. İdeal olarak, yaklaşık 1 cm genişliğinde ve 6-7 cm uzunluğunda olmalıdırlar.

Bitkisel Yağ: Geleneksel olarak Belçikalılar patateslerini at ve öküz yağında kızartırdı, ancak günümüzde bunlar pahalı olduğu için bitkisel yağa geçtiler.

Yöntem: Mükemmel kızartmalar elde etmek için iki aşamalı bir kızartma yöntemi kullanmanız önemlidir. İlk olarak, patatesler daha düşük bir sıcaklıkta kızartılır, böylece pişerler (kahverengi olmamalıdırlar) ve ikinci kez daha yüksek bir sıcaklıkta kızartılır, böylece dışları gevrek ve altın rengine dönerler. Mümkün olduğunca fazla nişastayı yıkamak için kızartmadan önce birkaç dakika soğuk suya koymanız tavsiye edilir. Tabii ki, onları sıcak yağa eklemeden önce kurulayın. Ayrıca, aynı anda çok fazla patates kızartmamaya özen gösterin çünkü bu, yağın sıcaklığını düşürür ve sonuç olarak patatesleri yağlı hale getirir ve gevrek olmazlar.

Ekipman: Fritözünüz yoksa, yağın sıcaklığını izlemek için büyük ve derin bir kap ve bir termometre kullanın.

Servis: Belçika’da patates kızartması servis etmenin doğru yolu, onları bir kağıt külahın içine koymak, üzerlerine sadece tuz serpmek ve mayonez bazlı bir sos ile doldurmaktır. Bununla birlikte, patates kızartması sadece bir atıştırmalık değil, aynı zamanda moules-frites ve steak-frites gibi birçok Belçika ve Fransız yemeğinin bir garnitürüdür. Ayrıca Belçika sandviçi mitraillette ve Kanada yemeği olan poutine için önemli bir bileşendir.