Pommes Frites (Belçika)

Dünyada pommes frites’in popülaritesine ulaşan çok az yemek var. Aslen Belçika’da icat edilen bu basit yemek, uzunlamasına şeritler halinde kesilmiş ve kızgın yağda kızartılmış patateslerden yapılır. Fransa ve Belçika arasında pommes frites’in kesin kökeni konusunda rekabet olsa da gerçek şu ki dünyada bu yemeği Belçikalılar kadar öven ve bundan daha fazla zevk alan başka bir millet yoktur.

Yemek günlük olarak garnitür veya atıştırmalık olarak yenir, ülke genelinde frietkots veya friture adı verilen pommes frites dükkanlarında bulunabilir. Belçika usulü pommes frites taze hazırlanır, daha kalın şeritler halinde kesilir ve kızartılır.

Geleneksel olarak kağıt külahlarda ve bol miktarda mayonez eşliğinde servis edilirler. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki fast-food restoranlarında pommes frites’in biraz farklı ve daha yaygın bir versiyonu servis edilmektedir, şeritler geleneksel türden daha incedir ve eşlik eden bir çeşni için tipik seçim ketçaptır.

Çeşni çeşitliliği ve servis şekli ne olursa olsun, bu lezzetli patates kızartması uzun zaman önce dünya çapında favori bir atıştırmalık olarak yerini almıştır.