Dosa Nedir (Hindistan)

Dosa olarak bilinen ince pankek, en ünlü Hint yemeklerinden biridir. Bir macun haline getirilen ve kalın bir hamur oluşturmak için karıştırılan, genellikle gece boyunca mayalanmaya bırakılan, ıslatılmış pirinç ve siyah gram fasulye ile yapılır. Karışım, dosa’ya kendine özgü altın kahverengi rengini ve lezzetli, gevrek bir doku veren bir avuç çemen tohumu ile zenginleştirilmiştir.

Daha sonra hassas, ince dokulu ve yuvarlak şekilli, kızgın yağlanmış düz ızgarada pişirilir. Hint dosa tüm ülkede temel bir yemektir, ancak bazıları dosa’nın güney Hindistan eyaleti Tamil Nadu’dan geldiğine inanıyor. Tamil edebiyatında ilk kez MS 1. yüzyılda bahsedilmiş eski bir yemektir.

Bazıları, Udupi restoranlarıyla olan ilişki nedeniyle Udupi (bugünkü Karnataka) ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor. Genellikle dosa, kahvaltı, akşam yemeği veya hızlı bir atıştırmalık olarak yenen tuzlu bir yemek olarak tüketilir. Oldukça nötr bir tada sahip olduğu için dosa, et ve sebze körileri veya chutney gibi birçok lezzetli Hint yemeğine ideal bir eşliktir.

Buğday unu, irmik, pirinç unu veya soya sütü bazı bölgelerde daha hafif, çeşitli ve daha ilginç dosa çeşitleri oluşturmak için kullanılır. Bu eski Hint eseri, sayısız biçimiyle Hindistan’ın her yerinde bulunur, sokak satıcıları tarafından hızlı bir atıştırmalık olarak satılır ve geleneksel Hint restoranlarında yeri doldurulamaz bir öğedir.