Okonomiyaki (Japonya)

Omlet veya krep gibi okonomiyaki de son derece popüler bir Japon yemeğidir. Hamur yumurta, un, su, rendelenmiş yam ve kıyılmış lahana ile yapılır. Balık, deniz ürünleri, et, sebze veya peynir gibi ek bileşenler de karışıma zaman zaman eklenir.

Hamur daha sonra krep gibi tavada kızartılır ve son olarak Japon mayonezi, zencefil turşusu, balık veya deniz yosunu gevreği gibi çeşnilerle süslenir ve kalın Worcestershire sosuna benzer bir sosla doldurulur. Yemek Japonya’nın her yerinde yenir, ancak genellikle Kansai bölgesi ile ilişkilendirilir.

Okonomiyaki’nin Osaka’da mı yoksa Tokyo’da mı geliştirildiği konusunda bazı anlaşmazlıklar olsa da  Osaka’nın bu alışılmadık yemeği popülerleştirdiği ve Japon mutfağının vazgeçilmez bir parçası haline getirdiğine şüphe yoktur. Okonomiyaki’nin stili ve içeriği de bölgeye bağlıdır, en belirgin iki çeşidi Osaka ve Hiroşima tarzı okonomiyaki’dir.

Kansai olarak da adlandırılan Osaka türü, çeşnilerin genellikle karıştırılıp krep üzerine yerleştirildiği geleneksel ve daha popüler çeşit olarak kabul edilir. Hiroşima çeşidi genellikle yakisoba eriştesi, daha fazla miktarda lahana içerir ve garnitürler tipik olarak kreplerin üzerine yerleştirilir.

Japon restoranları tipik olarak iki seçenek sunar, yemeği kendiniz hazırlayabilirsiniz veya önceden pişirilmiş olarak sipariş edebilirsiniz.