Cannoli (İtalya)

Cannoli, tatlı ricotta peyniri kremasıyla doldurulmuş ve çıtır kızarmış hamur işidir. Belki de Sicilya’nın İtalya dışında en iyi bilinen tatlılarından biridir. Cannoli’nin 9. yüzyılda Palermo’dan geldiğine inanılırken, Sicilya Arap egemenliği altındaydı.

Efsaneye göre, o zamanlar bir Sarazen emirinin haremi olarak hizmet veren modern Caltanissetta (Sicilya’da bir şehir) olan Qal’at al-Nisā’ antik kentinin kadınları tarafından hazırlandılar. Daha sonra tarif, karnaval mevsiminde rahibelerin bu tatlıyı hazırladığı Palermo manastırlarına kadar ulaşmıştır.

Cannoli sadece İtalya’da değil, 19. yüzyılın sonlarında Sicilyalı göçmenler tarafından götürüldüğü Kuzey Amerika’da da popüler hale geldi. Ayrıca, The Godfather filmindeki en ünlü repliklerden biri olan “Leave the gun. Take the cannoli” (Silahı bırak. Cannoli’yi al) sayesinde 1970’lerin sonunda, bu tatlı gerçekten ikonik bir statüye kavuşmuştu.

Cannoli, hamurun domuz yağı veya bitkisel yağda derin kızartılması ve daha sonra tipik olarak portakal çiçeği suyu ile tatlandırılmış ve şekerlenmiş meyve ile karıştırılmış tatlı ricotta kreması ile doldurulmasıyla yapılır. Bununla birlikte, tatlandırıcılar ne olursa olsun, geleneksel cannoli tarifleri, dolgu için sadece taze koyun ricottasının kullanılması konusunda ısrar ediyor. Cannoli yapmak nispeten basittir, yine de hamuru kızartmak belli bir beceri gerektirir. Hamuru için malzemeler yoğrularak pürüzsüz bir hamur haline getirilir ve oklava ile ya da hamur açma makinesinden geçirilerek ince bir tabaka haline getirilir. Hamur daha sonra oval şekilde kesilir, paslanmaz çelik veya alüminyum cannoli tüpünün etrafına sarılır, güzel ve gevrek olana kadar derin yağda kızartılır. Kızaran hamurların oda sıcaklığına soğuması gerekir ve hamurun yumuşak ve ıslak olmasını önlemek için servis edilmeden hemen önce ricotta kreması ile doldurulması önerilir.

Cannoli geleneksel olarak pudra şekeri serpilerek servis edilir ve fındık, şekerlenmiş meyve veya meyve kabuğu ile süslenir, ancak çikolata kaplı ve çikolata parçaları ile süslenmiş olarak da bulunabilirler.