Chocolate Covered Potato Chips (Amerika)

Çikolata kaplı patates cipsi, genellikle tatlı atıştırmalık olarak tüketilen bir Amerikan buluşudur. Adından da anlaşılacağı gibi, bu atıştırmalıklar eritilmiş çikolataya batırılmış ince patates cipslerinden oluşur. Çikolata, normal sütlü çikolata, bitter çikolata veya beyaz çikolata olabilir ve cipsler, normal düz kesim çeşidinden daha fazla çikolata tutabildikleri için tipik olarak dalgalıdır.

Çikolata kaplı patates cipsi 1985 yılında, Executive Sweets adlı Chicagolu bir şirket tarafından piyasaya sürüldüğünde popülerlik kazandı.

Bugün, ülke genelinde çeşitli marketlerde ve özel gıda dükkanlarında bulunabilirler.

Chocolate Covered Potato Chips Tarifi

Chocolate Covered Potato Chips İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

200 gram tuzlu patates cipsi
200 gram sütlü veya bitter çikolata (isteğe bağlı olarak beyaz çikolata da kullanabilirsiniz)
İsteğe bağlı: renkli şekerlemeler, fındık parçaları, hindistan cevizi vb. (süsleme için)

Chocolate Covered Potato Chips Nasıl Yapılır

Çikolatayı benmari usulü eritin. Bunu yapmak için bir tencereye su doldurun ve üzerine bir kase yerleştirin. Kasenin suya değmeyecek şekilde olmasına dikkat edin. Kasenin içine çikolatayı koyun ve suyun buharıyla çikolatanın erimesini sağlayın.

Patates cipslerini tek tek çikolataya batırın. Çikolatanın her tarafını kaplayacak şekilde cipsleri iyice batırın ve fazla çikolatayı sallayarak veya hafifçe silkeleyerek alın.

Kaplanmış cipsleri yağlı kağıt üzerine yerleştirin ve çikolatanın sertleşmesi için bir kenarda bekletin. İsteğe bağlı olarak süslemeleri çikolatalı yüzeye serpebilirsiniz.

Çikolata tamamen sertleşene kadar bekleyin. Ardından servis yapabilirsiniz.