Cupcake (Amerika)

Cupcake, ince bir kağıt kalıpta veya alüminyum bir kapta pişirilen küçük bir kektir. Kekin ilk yazılı kaydı, Amelia Simmons tarafından 1796 yılında yazılan American Cookery adlı yemek kitabına kadar uzanır. Cupcake terimi ilk olarak 1828’de Eliza Leslie’nin Receipts yemek kitabında kullanılmıştır. Yıllar geçtikçe cupcake büyük bir endüstri haline geldi ve cupcake adı şimdilerde herhangi bir küçük keke verilebiliyor.

Eşit miktarda un, tereyağı ve şekerden yapılan kekin bir türevi olan cupcake, 19. yüzyılın başlarında Amerikalı kadınların misafirlerine ikram etmeleri için hala yeterince süslü olan hızlı ve ucuz bir tatlı yaratma girişimiydi. Süt ve kabartma tozu içeren tarifler 1830’larda ortaya çıktı.

İlk ticari olarak üretilen kekler gibi, ilk kek kalıpları da 20. yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Muhtemelen büyüklüklerinden dolayı, 20. yüzyılın ilk birkaç on yılında, kekler çocuk yiyeceği olarak kabul edildi ve doğum günü partilerinde yaygın olarak yapıldı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kek ve muffin karışımlarının ortaya çıkmasıyla, cupcake popüler ve modaya uygun bir atıştırmalık haline geldi.

Cupcake hamurunun temel bileşenleri tereyağı, şeker, yumurta, un, süt ve kabartma tozudur. Hamur daha sonra meyve, kuruyemiş ve tatlandırıcılarla ek olarak zenginleştirilebilir. Hamur, tereyağı ve şeker birlikte çırpılarak, yumurtalar birer birer eklenerek ve ardından un, kabartma tozu ve süt karıştırılarak hazırlanır. Hamur daha sonra sadece üçte ikisi dolu olacak şekilde kek kalıplarına dökülür ve 15-20 dakika pişirilir.

Popülerlikleri muhtemelen daha büyük keklerden çok daha hızlı pişmelerinden ve kullanılan malzemelerinin sadeliği ve kolay hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. Ahududu ve espresso gibi yeni tatlar dünya çapında çok sayıda pastane ve kek dükkanında bulunabilirken, çikolata ve vanilya hala klasik lezzetler arasında yer alıyor.

Cupcake Tarifi

Cupcake İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Kek için:

1.5 su bardağı un
1 su bardağı toz şeker
1/2 su bardağı tereyağı (oda sıcaklığında)
2 adet yumurta
1/2 su bardağı süt
1 çay kaşığı vanilya özü
2 çay kaşığı kabartma tozu
1/4 çay kaşığı tuz

Krema için:

1 su bardağı toz şeker
1/4 su bardağı tereyağı (oda sıcaklığında)
2 yemek kaşığı süt
1 çay kaşığı vanilya özü
Gıda boyası (isteğe bağlı)

Süslemek için:

Renkli şekerlemeler veya şeker hamurları

Cupcake Nasıl Yapılır

Fırını 180°C (350°F) derecede ısıtın. Cupcake tepsisine cupcake kağıtlarını yerleştirin.

Bir karıştırma kabında un, kabartma tozu ve tuzu karıştırın.

Başka bir kasede tereyağını ve toz şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın. Yumurtaları tek tek ekleyin ve her birini iyice çırpın. Vanilya özünü ekleyin ve karıştırın.

Un karışımını, sütü ekleyerek azar azar tereyağı karışımına ekleyin ve iyice karıştırın.

Hazırladığınız karışımı cupcake kağıtlarına dökün, her birine yaklaşık üçte ikisine kadar doldurun.

Fırında 18-20 dakika kadar pişirin. Kürdan testi yaparak keklerin tamamen piştiğinden emin olun. Kürdanı batırın, temiz çıkıyorsa kekler pişmiş demektir. Fırından çıkarın ve tamamen soğumaları için tel ızgarada bekletin.

Krema için, toz şekeri, tereyağını, sütü ve vanilya özünü bir kasede çırpın. İsteğe bağlı olarak gıda boyası ekleyebilirsiniz. Krema pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çırpın.

Soğuyan cupcake’lerin üzerine krema sıkma torbası veya spatula yardımıyla sürün.

Üzerini renkli şekerlemeler veya şeker hamurları ile süsleyin.