Fajitas (Meksika)

Fajitas, buğday unlu tortillada servis edilen, marine edilmiş ızgara biftekten yapılan popüler bir Teksas-Meksika (Tex-Mex) yemeğidir. Et seçimi biftekten tavuğa ve deniz ürünlerine kadar değişebilir. Bazı yerlerde sebze fajitaları sunulmaktadır.

İngilizce’de kemer veya kuşak anlamına gelen İspanyolca faja kelimesinden gelen fajita’nın tam anlamıyla çevirisi küçük kayıştır. Fajita ilk olarak ineğin istenmeyen sert parçalarından, 1930’ların sonlarında ve 1940’ların başlarında Batı Teksas’ta Rio Grande boyunca yaşayan Meksikalı çiftlik işçileri tarafından yapıldı. O zamanlar, bazen işçilere hizmetleri için etle ödeme yapılırdı, işçilere verilen etler patronlarının istemeği sert parçalardı (skirt steak vb). İşçiler sert kesimi kullanmayı ve onu yenilebilir bir yemek haline getirmeyi öğrendiler. Eti döverek ve marine ederek yumuşatıp ızgarada kızarttılar ve ekmeğin üzerinde servis ettiler. Bu yemek onlarca yıl boyunca bu şekilde yapıldı ve yenildi.

1960’ların sonlarında, Guajardo’s Cash Grocery’nin kasap reyonu müdürü Sonny Falcon adında bir adam etle fajita denemeleri yaptı. Eylül 1969’da bir festival için fajita standı kurdu ve yemeğin satışına başladı. Daha sonra rodeolara, fuarlara ve açık hava festivallerine katıldı. 1970’ler boyunca Falcon, fajitalarla giderek daha fazla eşanlamlı hale geldi ve sonunda Fajita Kralı olarak adlandırıldı. Hatta fajita terimini markalaştırmaya çalıştı ancak reddedildi, onun yerine takma adını markalaştırdı.

Fajita, neredeyse aynı tarihlerde, Rio Grande Vadisi’nde Otilia Garza’nın Round-Up adlı restoranında da ortaya çıktı. Garza, yemeği büyükannesinden öğrendiğini iddia etti.

1973’te Ninfa Rodriguez adında bir kadın, Rio Grande Valley yemekleri sattığı Tex-Mex restoranı Ninfa’s’ı açtı. Bu yemeklerden biri fajitaydı, ancak başlangıçta onları tacos al carbon ve tacos a la Ninfa olarak adlandırdı.

1982’de Alman asıllı şef George Weidmann Hyatt Regency’nin restoranı La Vista’da fajita pişirmeye başladı. Weidmann, bonfile kullanarak yemeği biraz değiştirdi.

1980’lerde, ABD genelinde çok sayıda Tex-Mex ve Meksika restoranının menülerinde artık fajita mevcuttu ve 1990’larda popüler bir fast food yemeği oldu.

Yemek, karides veya tavuk gibi diğer etleri ve sebzeleri içerecek şekilde evrimleşmiş olsa da tipik çeşniler, marul, ekşi krema, peynir, domates veya guacamole gibi bileşenleri içerir.