Hummus (Lübnan)

Uluslararası üne sahip Hummus, nohut püresi, tahin, susam ezmesi, limon suyu ve sarımsak ile yapılır. Dünyanın dört bir yanında keskin tadı ve besin değerinin yüksek olması nedeniyle tüketilmektedir. Houmous ve Hummus olarak da yazılıp okunur. Hummus Arapça’da nohut anlamına gelmektedir.

Servis edilirken tipik olarak üzerine zeytinyağı serpilerek süslenir ve daha sonra sebzeler için bir daldırma veya pide gibi yassı ekmekler için lezzetli bir dolgu olarak kullanılır. Humus bazen kimyon ve kırmızı biber gibi baharatlarla da zenginleştirilir ve taze otlar, salatalık ve doğranmış domateslerden zeytin, çam fıstığı ve haşlanmış yumurtaya kadar her şeyle süslenebilir.

Humusun en eski yazılı kaydı 13. Yüzyıldan kalma bir Mısır yemek kitabından bulunmuş olmasına rağmen, bugün bile kökenleri hakkında pek bir şey bilinmiyor. Bugünün aksine, o ilk tariflerde tahin ve limon suyu yerine limon turşusu ve sirke kullanılıyordu. Günümüz humusunun ilk tarifi Suriye’nin başkenti Şam’da 19. yüzyıla ait bir metinde bulunmuştur.

Daha çok Arap ülkelerinde ve yine Orta Doğu’da, İsrail’de sıkça tüketilmekle birlikte Türkiye, Ermenistan, Kıbrıs ve Yunanistan gibi ülkelerde de geleneksel bir yemek olarak yapılıp tüketilir. Türkiye’de ise genellikle Hatay ve Mersin yöresinde yapılmaktadır. Son yıllarda Avrupa ve Amerika’da oldukça popüler bir yemek olmuştur.