Lokum (Türkiye)

Lokum, nişasta ve şekerden oluşan bir jele dayalı tatlı küplerdir. Geleneksel olarak lokum, gül suyu, limon, bergamot portakal, sakız veya nane ile tatlandırılır, ancak fıstıklı sade lokum hala en çok tercih edilen çeşittir.

Lokum, bazı kaynaklara göre 15. yüzyıldan beri Anadolu’da yapılmaktadır. Bazı kaynaklara göre ise 18. yüzyıl sonunda Ali Muhiddin Hacı Bekir tarafından sert şekerlerden sıkılan I. Abdülhamit’in yumuşak şekerleme isteği üzerine açılan bir yarışma neticesi icat edilmiş ve bu yarışmada da Muhittin Hacı Bekir birinci olmuştur. Lokumu popülerleştiren ve Avrupa’ya tanıtan kişinin Ali Muhittin Hacı Bekir olduğu ise tartışmasızdır. Lokumun adı, boğazı iyileştirmek veya rahatlatmak anlamına gelen Arapça “rahat-ul hulkum” kelimesinden gelmektedir. Diğer popüler adı olan Turkish delight ise 18. yüzyılda bir İngiliz gezginin lokumu Avrupa’ya götürmesiyle ortaya çıktı, gezgin Arapça adını telaffuz edemediği için kendi terimini icat etmek zorunda kalmıştır.

Orijinal tarifte mısır unu, rafine pancar şekeri, bal ve su vardı. Kısa sürede popülerlik kazanan bu tatlı, bugün Türkiye’nin en ünlü sembollerinden biridir.