Lokum (Türkiye)

Lokum, nişasta ve şekerden oluşan bir jele dayalı tatlı küplerdir. Geleneksel olarak lokum, gül suyu, limon, bergamot portakal, sakız veya nane ile tatlandırılır, ancak fıstıklı sade lokum hala en çok tercih edilen çeşittir.

Lokum, bazı kaynaklara göre 15. yüzyıldan beri Anadolu’da yapılmaktadır. Bazı kaynaklara göre ise 18. yüzyıl sonunda Ali Muhiddin Hacı Bekir tarafından sert şekerlerden sıkılan I. Abdülhamit’in yumuşak şekerleme isteği üzerine açılan bir yarışma neticesi icat edilmiş ve bu yarışmada da Muhittin Hacı Bekir birinci olmuştur. Lokumu popülerleştiren ve Avrupa’ya tanıtan kişinin Ali Muhittin Hacı Bekir olduğu ise tartışmasızdır. Lokumun adı, boğazı iyileştirmek veya rahatlatmak anlamına gelen Arapça “rahat-ul hulkum” kelimesinden gelmektedir. Diğer popüler adı olan Turkish delight ise 18. yüzyılda bir İngiliz gezginin lokumu Avrupa’ya götürmesiyle ortaya çıktı, gezgin Arapça adını telaffuz edemediği için kendi terimini icat etmek zorunda kalmıştır.

Orijinal tarifte mısır unu, rafine pancar şekeri, bal ve su vardı. Kısa sürede popülerlik kazanan bu tatlı, bugün Türkiye’nin en ünlü sembollerinden biridir.

Lokum Tarifi

Lokum İçin Gerekli Malzemeler

2 su bardağı toz şeker
1 su bardağı su
1 su bardağı nişasta
1/4 su bardağı limon suyu
1/2 çay kaşığı tuz
Aroma tercihinize göre: vanilya, gül suyu, portakal suyu, limon suyu, fıstık ezmesi vb.
Pudra şekeri (üzerine serpmek için)
Mısır nişastası (kesmekte kullanmak için)

Lokum Nasıl Yapılır

Bir tencereye toz şekeri ve suyu ekleyin. Orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak kaynatın.

Kaynar şekerli karışıma nişastayı ekleyin ve karıştırarak pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar pişirin.

Limon suyu ve tuzu ekleyin, karıştırın ve ocaktan alın.

Aroma tercihinize göre vanilya veya diğer tercih ettiğiniz aromaları ekleyin ve karıştırın.

Hazırladığınız karışımı, yağlı kağıt serilmiş bir kare veya dikdörtgen şekilli bir kalıba dökün.

Lokumu oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Ardından buzdolabında yaklaşık 2-3 saat veya tamamen sertleşene kadar bekletin.

Sertleşmiş lokumu mısır nişastası serpilmiş bir zemine çıkarın ve bıçakla istediğiniz boyutlarda kesin. Mısır nişastası, keserken yapışmayı önlemek için kullanılır.

Kesilen lokumları pudra şekeriyle kaplayın ve servis yapın.

Evde yapılan lokumlar taze ve aromalı olur. Lokumları hava geçirmez bir kapta saklarsanız, birkaç hafta boyunca tazeliğini koruyabilirler.