Marron Glacé, Kestane Şekeri (Fransa)

Marron glacé ya da bizdeki adıyla kestane şekeri, Noel şenliklerinde son derece popüler olan bir Fransız tatlısıdır. Kestane şekerlerinin hazırlanması zaman alan bir işlemdir, bu nedenle pahalı bir tatlı olarak kabul edilir. Kestane benzersiz, yumuşak bir dokuya ve hafif tatlı bir tada sahiptir. Şekillerinin korunması için genellikle ayrı ayrı sarılırlar.

Marron glacé için ilk tarif, 16. yüzyılda Lyon şehri çevresinde ortaya çıktı. Marron glacé tutkunları, tatlının tek başına, ideal olarak bir bardak ılık çay eşliğinde tüketildiğinde daha iyi olduğunu söylüyor.

Kestane Şekeri Tarifi

Kestane Şekeri İçin Gerekli Malzemeler

500 gram taze kestane
500 gram şeker
1 litre su
1 vanilya çubuğu
1 çay kaşığı limon suyu

Kestane Şekeri Nasıl Yapılır

Kestanelerin üzerinde bir çentik açın ve kabuklarını soyun. Bunun için kestaneleri hafifçe kaynar suya koyup 1-2 dakika bekletin. Ardından kabukları kolayca soyulacaktır.

Soyulmuş kestaneleri bir tencereye alın ve üzerini kaplayacak kadar su ekleyin. Tencereyi kaynamaya bırakın ve kestaneleri yaklaşık 10 dakika haşlayın.

Haşlanmış kestaneleri süzün ve soğumaları için bir kenara alın.

Ayrı bir tencerede su ve şekerin tamamen erimesi için karıştırarak kaynatın.

Kaynar şuruba vanilya çubuğunu ekleyin ve yaklaşık 5 dakika daha kaynatın.

Şuruptan birkaç yemek kaşığı alarak ayrı bir kaba koyun ve içine limon suyunu ekleyin.

Kestaneleri şuruba atın ve yaklaşık 10 dakika kaynatın. Daha sonra ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Kestaneler şurubu iyice emmelidir.

Soğuyan kestaneleri şuruptan çıkarın ve kalan şurubu üzerine dökün. Kestaneleri şurupta en az 1 gün, tercihen 2-3 gün bekletin. Bu süre içinde kestaneler şurubu iyice çekecek ve tatlı bir dokuya sahip olacaktır.

Kestane şekerlerini servis etmek için, şuruptan çıkarın ve hafifçe kurulayın.

Kestane şekeri tarifi biraz zaman alıcı olabilir, ancak sonuçta lezzetli ve özel bir tatlı elde edersiniz.