Paella (İspanya)

En popüler İspanyol yemeği olarak kabul edilen paella, safran aromalı pirinci deniz ürünleri, sebzeler veya et gibi çok çeşitli ek malzemelerle birleştirir. Orijinal paella, mevsim sebzeleri, kümes hayvanları ve tavşan ile yapıldığı Valencia’da ortaya çıkmıştır. Paella bir paellera veya paella’da (geleneksel sığ tava) hazırlanan tüm pirinç yemeklerini belirtmek için kullanılır. Geleneksel tava hem yemek yapımında hem de servis için kullanılır.

Paellada kullanılan tam olarak ek bileşenler uzun zamandır bir tartışma konusu olmuştur, ancak herkesin hemfikir olduğu şey, her paellanın ince bir safran aromasına sahip olması gerektiğidir. Bir diğer önemli unsur, her paellanın tabanını oluşturan gevrek tabaka olan socorrattır. Paella geniş ve sığ bir tavada hazırlandığından, pirinç ince bir tabaka halinde eşit şekilde pişirilir, bu da tanelerin karamelize olmasını ve gevrekleşmesini sağlar. Socorrat Valencia’da paella yarışmasında paellaların değerlendirildiği önemli kriterlerden biridir.

Her zaman tavada servis edilen bu İspanyol klasiği, ülkenin her yerinde sonsuz sayıda kombinasyonda bulunabilir.

Paella Tarifi

Paella İçin Gerekli Malzemeler / 3 Kişilik

1 büyük soğan, ince doğranmış
5 yemek kaşığı zeytinyağı
2 diş sarımsak, ezilmiş veya ince doğranmış
2 domates, soyulmuş ve doğranmış
1/2 çay kaşığı şeker
Tuz
1 çay kaşığı pimentón dulce (veya tatlı kırmızı biber)
Bir tutam safran ipliği
4 adet temizlenmiş küçük kalamar, gövdeler yarım cm genişliğinde halkalara dilimlenmiş, dokunaçlar bütün bırakılmış
2 su bardağı orta taneli İspanyol paella pirinci veya Arborio veya Carnaroli gibi risotto pirinci
3 su bardağı balık veya tavuk suyu ve gerekirse daha fazlası
1 bardak sek beyaz şarap
12 adet kabuklu jumbo karides
16 midye, temizlenmiş ve sakalı alınmış

Paella Nasıl Yapılır

Soğanı, sık sık karıştırarak, yumuşayana kadar 40 santimlik bir paella tavasında yağda kızartın. Sarımsakları karıştırın ve renklenmeye başlamadan önce domatesleri ekleyin. Şekeri, tuzu, yenibaharı (veya kırmızı biberi) ve safranı ekleyin, iyice karıştırın ve domatesler reçel kıvamına gelene ve yağ cızırdayana kadar pişirin. Kalamarı ekleyin ve karıştırarak bir dakika kadar pişirin. Pirinci ekleyin ve tüm taneler kaplanana kadar iyice karıştırın.

Stok ve şarabı bir tencerede kaynatın. Pirinci üzerine dökün, kaynatın ve tadına göre tuz ekleyin (et suyunun tadı biraz tuzlu olsa da pirinç tarafından emildiğinde tuzlu olmayacaktır). İyice karıştırın ve pirinci tavaya eşit şekilde yayın (tekrar karıştırmayın). Pirinci kısık ateşte 18 ila 20 dakika pişirin, tavayı hareket ettirin ve pirincin eşit şekilde pişmesi için döndürün. 10 dakika sonra karidesleri üstüne koyun ve ilk yüzleri pembeleşince çevirin. Pirinç çok kuru görünüyorsa ve pişmeden önce çıtır çıtır kızartma sesleri duyuyorsanız, biraz daha sıcak et suyu ekleyin. Pirinç piştiğinde, ısıyı kapatın ve tavayı büyük bir folyo parçasıyla örtün.

Midyeleri sıkı bir kapaklı bir tavada bir parmak su ile buğulayın. Açılır açılmaz pişerler. Açılmayanları atın.

Midyeleri paellanın üzerine dizin.