Pappa al Pomodoro (İtalya)

Pappa al pomodoro, taze domates, ekmek, zeytinyağı, fesleğen ve sarımsaktan oluşan kalın bir Toskana çorbasıdır. Çorba sıcak veya soğutulmuş olarak servis edilebilir. Otantik versiyon için, tabakta sadece costoluto fiorentino domatesleri ve pane toscano ekmeği kullanılmalıdır. İtalyanca Pappa kelimesi lapa veya bebek maması anlamına gelir.

Pappa al pomodoro çok eski bir yemek olmasına rağmen, Luigi Bertelli’nin 1907’de yazdığı “Il Giornalino di Gian Burrasca” adlı çocuk romanı ve romanın 1964 yılında yayınlanan televizyon dizisi uyarlamasında, dönemin ünlü pop şarkıcısı Rita Pavone’un söylediği “Viva la pappa col pomodoro” şarkısı ile popüler oldu.

Pappa al Pomodoro Tarifi

600 gr olgun domates
400 gr kurutulmuş Toskana ekmeği (veya köy ekmeği)
2 veya 3 diş sarımsak
5 veya 6 yaprak fesleğen
1 acı biber (isteğe bağlı)
2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Tuz ve karabiber

Adım 1: Domatesleri doğrayın ve sarımsak, yağ, fesleğen ve biberle birlikte bir tencereye koyun. Kaynatın ve yaklaşık 1 litre su ekleyin. Ardından küçük parçalar halinde kesilmiş ekmekleri ekleyin.

Adım 2: Tatlandırmak için tuz ve karabiber ekleyin. Sık sık karıştırarak ekmek lapa haline gelene kadar pişirin. Biraz zeytinyağı damlatarak sıcak servis edin.