Sarde a Beccafico (İtalya)

Sarde a beccafico, ekmek kırıntıları, çam fıstığı, kuru üzüm ve çeşitli otların karışımıyla doldurulmuş, daha sonra sarılmış ve taze defne yaprakları arasında pişirilmiş sardalyalardır.

Tarife adını veren beccafico, tatlı olgun incirlerle beslenen serçe benzeri küçük bir kuştur. Eskiden sadece soylular tarafından vurulan bu kuşlar, lezzetli bir dolgu ile pişirilip, gaga ve kuyruk tüyleri yukarıya bakacak şekilde servis edilirdi. Sicilyalı soyluları taklit etmek isteyen plebler, küçük kuşları çok daha uygun fiyatlı bir ürün olan sardalya ile değiştirdiler, içine ekmek kırıntıları ve birkaç basit malzeme eklediler.

Sarde a beccafico ana yemek olarak yenebilir, aynı zamanda mükemmel ve doyurucu bir başlangıçtır. Birçok yöresel İtalyan yemeğinde olduğu gibi, her ailenin kendine özgü sarde a beccafico tarifi vardır.

Sarde a Beccafico Tarifi

Sarde a Beccafico İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

16 adet temizlenmiş taze sardalya balığı
1 su bardağı ekmek kırıntısı
1/2 su bardağı çekilmiş fındık
1/4 su bardağı kuru üzüm
2 yemek kaşığı kapari
2 diş sarımsak, ezilmiş
1/4 su bardağı zeytinyağı
1 limonun rendelenmiş kabuğu
Tuz ve karabiber, tatlandırmak için
1/4 su bardağı beyaz şarap (isteğe bağlı)

Sarde a Beccafico Nasıl Yapılır

Fırını 200 dereceye önceden ısıtın.

Sardalyaların kafalarını ve iç organlarını çıkarın, kılçıklarını çekin ve temizleyin. Sardalyaları yıkayın ve kağıt havlu ile kurulayın.

Bir kasede ekmek kırıntıları, çekilmiş fındık, kuru üzüm, kapari, sarımsak, zeytinyağı ve limon kabuğunu karıştırın. Karışımı tuz ve karabiber ile tatlandırın.

Her sardalyayı açın ve içlerine hazırladığınız doldurma karışımından eşit miktarda koyun. Sardalyaları rulo şeklinde sarın ve kürdanla sabitleyin.

Sardalyaları yağlı kağıt kaplı fırın tepsisine yerleştirin. Üzerlerine biraz zeytinyağı gezdirin ve isteğe bağlı olarak beyaz şarap dökün.

Sardalyaları önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 15-20 dakika veya altın rengi olana kadar pişirin.

Sardalyaları fırından çıkarın ve sıcak olarak servis yapın. Yanında dilimlenmiş limon ile servis edebilirsiniz.