Şöbiyet (Türkiye)

Şöbiyet, Shaabiyat veya Warbat, Türk mutfağında ve Orta Doğu mutfağında baklavaya benzeyen bir tatlıdır. Muska şekli olmasıyla baklavadan ayrılmaktadır. Kaymakla servis edilebilir. Şöbiyet, yakın dönemde Güneydoğu yerel ağızlarından Türkçeye girmiş Arapça sözcüklerdendir. Tatlı adını, “Tıka basa yeme, fazlasıyla doyma” anlamına gelen Arapça şabˁiyya sözcüğünden almaktadır.

Şöbiyet yapmak için, yufkalar kareler halinde kesilir, eritilmiş tereyağı ile fırçalanır ve üst üste dizilir, daha sonra kaymak ve kıyılmış fındık (genellikle ceviz) ile doldurulur ve son olarak pişirmeden önce üçgenler halinde katlanır.

Diğer baklavaların çoğu gibi şöbiyet de pişirildiğinde limon aromalı şerbetle ıslatılır ve üzerine dövülmüş ceviz veya antep fıstığı serpilir.

Warbat / Shaabiyat

Warbat (Lüban, shaabiyat), antep fıstığı, badem, tatlı peynir veya ceviz ile süslenmiş, krema veya muhallebi dolgulu bir şerbetli tatlıdır. Genellikle üçgen şeklinde hazırlanır. Bu tatlı Ürdün kökenli olmasına rağmen, çeşitleri Orta Doğu ülkelerinde de bulunabilir. Krema ile servis edildiğinde buna warbat bi-qishteh veya warbat be gishta denir.