Wasabi (Japonya)

Genellikle Wasabi olarak bilinen Wasabia Japonica, ağırlıklı olarak popüler bir suşi çeşnisi olarak kullanılan ve topaklı köksapı için hasat edilen Japonya’ya özgü bir bitkidir. Bitki sadece nemli alanlarda, genellikle akarsularda veya yapay su yataklarında yetişir.

Büyümesi zordur ve olgunlaşması iki veya üç yıl kadar sürer. Köksap geleneksel olarak ahşap bir tahtaya tutturulmuş kurutulmuş köpekbalığı derisinde rendelenir. Rendelenmiş wasabi birkaç dakika sonra kendine özgü keskin acısını geliştirir, ancak lezzetinin çoğu hızla kaybolma eğilimindedir ve gerçek wasabi’nin servis edilmeden hemen önce taze rendelenmesi gerekir.

Wasabi ezmesi uluslararası üne sahip bir sushi çeşnisi olmasına rağmen maliyeti nedeniyle restoranların sadece %5’inde taze wasabi kullanıldığı, geri kalanının ise rendelenmiş yaban turpu ve yeşil gıda boyasının çok daha ucuz bir kombinasyonunu veya kurutulmuş wasabi tozu ile hazırlanmış çeşitli alternatifleri tercih ettiği tahmin ediliyor.

Gerçek wasabi sunan üst düzey restoranlar genellikle yemek sırasında ezmeyi tazeler. Daha ucuz karışımların aksine, taze wasabi ezmesi hassas bir keskinliğe ve pürüzsüz ve ince bir bitkisel tada sahiptir. Suşi ile birlikte kullanılmasının yanı sıra soslarla iyi bir şekilde birleşir.