Bánh Xèo (Vietnam)

Cızırtılı krep olarak tercüme edilen bánh xèo, gevrek krepleri çeşitli tuzlu malzemelerle birleştiren ünlü bir Vietnam yemeğidir. Bu besleyici kreplerdeki ayırt edici Vietnam unsuru, kalın sarı bir hamur oluşturmak için su, zerdeçal ve hindistancevizi sütü veya hindistancevizi kreması ile birleştirilen pirinç unudur.

Ek bileşenler, en yaygın olarak yeşil soğan, fasulye filizi, karides ve kuşbaşı domuz veya sığır eti, karışım tavaya eklenmeden önce sotelenir. Krep düşük sıcaklıkta tavada kızartılır ve hafifçe ikiye katlanır, böylece malzemeler krep içinde güvenli bir şekilde tutulur.

Bánh xèo, malzemelerde küçük bölgesel farklılıklar ile Vietnam’ın her yerinde yenir. Geleneksel olarak, genellikle marul, havuç ve salatalık gibi sebzelerle tamamlanarak, taze kişniş, nane ve maydanozla yoğun şekilde tatlandırılarak benzersiz bir şekilde servis edilir.

Balık sosu, limon suyu, şeker, doğranmış biber ve sarımsakla yapılan ünlü nuoc cham sosu, genellikle bánh xèo’nun yanında servis edilir. Krepler her zaman taze hazırlanır ve genellikle marul veya pirinç kağıdına sarılıp elle yenen daha büyük parçalara ayrılması gerekir.

Yemek ayrıca Kamboçya ve Tayland’da popüler bir sokak yemeğidir.