Chả Giò (Vietnam)

Güneyde chả giò ve kuzey Vietnam’da nem rán olarak adlandırılan her iki isim de aynı yemeğe atıfta bulunmak için kullanılır – kızarmış börekler. Bu lezzetli ruloların ana özelliği, hassas pirinç yufkasına sarılmış domuz eti ve karides dolgusudur.

Sık kullanılan dolgular arasında havuç, lahana veya mantar gibi sebzeler, cam erişte ve fasulye filizi bulunur. Rulolar kısa sürede kızartılır ve iştah açıcı altın rengi, ince, gevrek ve hafif bir dış katman ve nefis bir dolgu ile sonuçlanır.

Vietnam’da Çin etkisi altında geliştiğine inanılıyor, ancak rulolar farklı karakterlerini korudu ve ülkede yenen en yaygın yemeklerden biri haline geldi. Genellikle başlangıç olarak servis edilirler, ancak doyurucu bir ana yemek de oluşturabilirler.

Domuz eti ve kıyılmış karides kombinasyonu en yaygın olanıdır, ancak diğer çeşitler de mümkündür ve hatta yengeç eti veya tofu içerebilir. İster başlangıç ister ana yemek olarak servis edilsin, chả giò’ya genellikle marul, taze salatalık ve bir porsiyon balık sosu veya tatlı ve ekşi sos eşlik eder.

Vietnam’ın yanı sıra, bu lezzetli rulolar dünya çapında birçok Vietnam restoranında yaygın olarak servis edilmektedir.