Coxinha (Brezilya)

Brezilya’nın en sevilen sokak yemeklerinden biri olan coxinha (küçük but), tavuk eti ve krem ​​peynirle doldurulmuş, tavuk baget şeklinde şekillendirilmiş, ardından panelenmiş ve derin yağda kızartılmış çıtır bir krokettir. Coxinha, 19. yüzyılda São Paulo’da doğdu ve 1950’lerde Rio de Janeiro ve Paraná’ya yayıldı ve şimdi ülke çapında en popüler salgadolardan (tuzlu mezeler) biri haline geldi.

Efsaneye göre, coxinha ilk olarak sadece tavuk but etini seven Brezilyalı prenses Isabel’in oğlu için yapıldı. Bununla birlikte, gıda tarihçilerine göre, muhtemelen São Paulo’nun sanayileşmesi sırasında, yerel fabrikaların kapılarında işçiler için atıştırmalık olarak satılan geleneksel tavuk parçalarına daha ucuz ve daha dayanıklı bir ikame olarak pazarlanmak üzere icat edildi.

Günümüzde, coxinhalar, lanchonetes, kafeler, büfeler ve hatta fırınlar olarak adlandırılan Brezilya snack barlarından, çok sayıda sokak yemeği tezgahlarına kadar her yerde bulunabilir. Mükemmel coxinha, tavuk suyunu ve un hamurunu saran ve kıyılmış tavuk göğsü ve Catupiry requeijão cremoso peyniri ile yapılan kremsi iç kısmına ayrılan altın, gevrek bir kabuğa sahiptir.

Tipik olarak soğan, sarımsak, kişniş ve lime ile tatlandırılır. Çok yönlü bir atıştırmalık olarak, bu lezzetli Brezilya usulü tavuk dolgulu atıştırmalıklar genellikle acı biber sosu, salata sosu veya sarımsaklı mayonez ile servis edilir.