Dorayaki (Japonya)

Açık ara en popüler wagashi (geleneksel Japon şekerlemeleri) türlerinden biri olan dorayaki, iki kabarık krep arasına konuşmuş tatlı bir dolgudan oluşan lezzetli bir atıştırmalıktır. Adını, şeklinin bir gonga benzemesi nedeniyle, gong anlamına gelen Japonca kelime olan dora’dan almaktadır. Kökenlerinin aslında eski olduğu söylense de 1900’lerin başında, çift katmanlı stili icat eden Usagiya adlı Tokyo merkezli bir dükkan tarafından bugünkü haline getirildi.

O zamandan beri, dorayaki terimi, arasına anko veya tatlı azuki kırmızı fasulye ezmesi konulmuş iki küçük krepleri ifade ediyor. Hamur tipik olarak bal, mirin adı verilen tatlı pirinç şarabı ve çok az soya sosu ile tatlandırılır.

Showa Dönemi’nden (1926-1989) yemekler için genel bir Japon nostalji dalgasının bir parçası olan dorayaki, bir kez daha popüler hale gelmiş, çoğu manga ve anime hayranı, 1970’lerden kalma bir manga serisi karakteri olan mavi robot kedi Doraemon’un en sevdiği atıştırmalık olduğunu hatırlayacaktır.

Klasik kırmızı fasulye dolgusu dışında bugün beyaz fasulye ezmesi, matcha yeşil çay ezmesi, tatlı patates ve kestane kreması gibi birçok lezzet arasından seçim yapabilirsiniz.