Poffertjes (Hollanda)

Poffertjes, maya ve karabuğday unu ile yapılan küçük, yuvarlak ve kabarık Hollanda krepleridir. Poffertjespan adı verilen özel bir tavada pişirilir ve genellikle festivallerde ve açık hava etkinliklerinde hazırlandığında bir karton kağıt üzerinde sıcak olarak servis edilir.

Atıştırmalık olarak tüketilirler ve nadiren kahvaltıda yenirler. Geleneksel olarak, poffertjes, eritilmiş tereyağı ve pudra şekeri ile doldurulur, ancak çırpılmış krema, taze meyve veya rom gibi geleneksel olmayan bir dizi başka sos vardır.

Noel ve Yeni Yıl döneminde, poffertjes Hollanda sokaklarında çok sayıda sokak arabasında bulunabilir. Poffertjes’in bir tür komünyon ev sahibi olarak kullanıldığı bir Hollanda Manastırı’nda kökleri olduğuna inanılıyor. Kiliseye gidenler küçük krepleri tattıklarında ve beğendiklerinde, poffertjes çok popüler oldu, bu yüzden yerel tezgah sahipleri bu fırsatı değerlendirdi ve atıştırmalık olarak satmaya başladı.

Poffertjes için ilk tarif 1700’lerin ortalarından kalma bir yemek kitabında bulunur. Bugün poffertjes, çoğu Hollanda düğününün, doğum günü partilerinin ve çeşitli bayram günlerinin temelini oluşturuyor.