Placki Ziemniaczane (Polonya)

Placki ziemniaczane, Polonya’nın her yerinde tüketilen yaygın ve basit bir yemek olan patates krepleridir. Yumurta ve ara sıra un ile birleştirilen rendelenmiş patates ve soğan kombinasyonu, yemeğin tabanını oluşturur.

Çok yönlüdür ve ezilmiş sarımsak veya mercanköşk, maydanoz ve frenk soğanı gibi baharatlarla her zevke uygun hale getirilebilir. Patates krepleri, Amerikan kreplerine benzer şekilde yuvarlak ve küçüktür ve genellikle sığ yağda kızartılır.

Koyu ve gevrek kabuğu ve süngerimsi ve yumuşak iç kısmı ile bu hızlı ve uyarlanabilir yemek, her Polonyalı evin temel gıdasıdır. Polonyalılar onları ulusal bir yemek olarak görse de Orta ve Doğu Avrupa’da biraz farklı patates krepleri bulunabilir.

Kesin kökenlerini bulmak zordur, ancak tüm bölgelerde ve ülkelerde en popüler geleneksel yemeklerden birini temsil ederler. Polonya’da genellikle ekşi krema, frenk soğanı, kırmızı biber ve yaban turpu ya da doyurucu bir mantar sosu ile servis edilir.

Placki ziemniaczane, genellikle kalın elma püresi ile doldurulduklarında veya sadece şeker serpildiğinde tatlı olarak tüketilir. Kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği için yenirler ve mükemmel ve hızlı tatlı veya tuzlu atıştırmalıklardır.