Placki Ziemniaczane (Polonya)

Placki ziemniaczane, (kartoffelpuffer olarak da bilinir) Polonya’nın her yerinde tüketilen yaygın ve basit bir yemek olan patates krepleridir. Yumurta ve ara sıra un ile birleştirilen rendelenmiş patates ve soğan kombinasyonu, yemeğin temelini oluşturur.

Çok yönlüdür ve ezilmiş sarımsak veya mercanköşk, maydanoz ve frenk soğanı gibi baharatlarla her zevke uygun hale getirilebilir. Patates krepleri, Amerikan kreplerine benzer şekilde yuvarlak ve küçüktür ve genellikle sığ yağda kızartılır.

Koyu ve gevrek kabuğu ve süngerimsi ve yumuşak iç kısmı ile bu hızlı ve uyarlanabilir yemek, her Polonyalı evin temel gıdasıdır. Polonyalılar onları ulusal bir yemek olarak görse de Orta ve Doğu Avrupa’da biraz farklı patates krepleri bulunabilir.

Kesin kökenlerini bulmak zordur, ancak tüm bölgelerde ve ülkelerde en popüler geleneksel yemeklerden birini temsil ederler. Polonya’da genellikle ekşi krema, frenk soğanı, kırmızı biber ve yaban turpu ya da doyurucu bir mantar sosu ile servis edilir.

Placki ziemniaczane, genellikle kalın elma püresi ile doldurulduklarında veya sadece şeker serpildiğinde tatlı olarak tüketilir. Kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği için yenirler ve mükemmel ve hızlı tatlı veya tuzlu atıştırmalıklardır.

Placki Ziemniaczane Tarifi

Placki Ziemniaczane İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet orta boy patates
1 adet soğan (rendelenmiş)
2 adet yumurta
4 yemek kaşığı un
1 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı karabiber
Sıvı yağ (kızartmak için)
Ekstra tuz (servis için)
Yoğurt veya ekşi krema (servis için)

Placki Ziemniaczane Nasıl Yapılır

Patatesleri soyun ve rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Patateslerin suyunu bir bez yardımıyla sıkarak çıkarın.

Rendelenmiş soğanı patateslere ekleyin.

Yumurtaları, unu, tuzu ve karabiberi patates-soğan karışımına ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

Geniş bir tavada sıvı yağı orta-yüksek ateşte ısıtın.

Hazırladığınız patates karışımından kaşık yardımıyla birer porsiyon alarak tavaya yerleştirin. Kaşıkla hafifçe bastırarak yassı bir şekil verin.

Placki Ziemniaczane’leri her iki tarafı altın rengi olana kadar kızartın. Her iki tarafta da kızardığında bir tabağa alın ve fazla yağını emmesi için kağıt havlu üzerine yerleştirin.

Kızarmış Placki Ziemniaczane’leri sıcak olarak servis yapın. Üzerine ekstra tuz serpebilir ve yanında yoğurt veya ekşi krema ile servis edebilirsiniz.

Placki Ziemniaczane, genellikle ekşi krema veya yoğurt ile servis edilir ve yanında turşu veya salata gibi garnitürlerle sunulabilir.