Himalaya Tuzu Nedir, Nasıl Kullanılır? (Pakistan)

Adı, Himalayaların bozulmamış ortamından geldiği izlenimini verse de Himalaya tuzu, bu dağ silsilesinden yüzlerce kilometre uzakta, Pakistan’daki Himalayaların güneyindeki Potohar Platosu’nun altında yatan bir kıvrım ve itme kuşağının güney kenarı olan Salt Range dağlarından çıkarılır.

Öncelikli olarak Pakistan, Pencap’taki Khewra Tuz Madeni’nden elde edilen kaya tuzu, yaklaşık 800 milyon yıllık olduğu tahmin edilen antik tuz birikintilerinden çıkarılan turuncu pembe renkli kaya kristallerinden (bazen kirli beyaz veya şeffaf toplanır.

Yerel efsane, Himalaya tuz yataklarının keşfini Büyük İskender’in ordusuna kadar takip eder. Bununla birlikte, madenciliğin ilk kayıtları 1200’lerde Janjua halkına aittir. Tuz çoğunlukla, İndus Nehri ve Pencap Ovası arasındaki Salt Range tepe sisteminin eteklerinde yer alan Pakistan, Pencap, Jhelum Bölgesi, Khewra’daki Khewra Tuz Madeni’nde çıkarılmaktadır. Öncelikle toplu olarak ihraç edilir ve tüketici pazarı için diğer ülkelerde işlenir.

Pembe tuz, tüketicileri tarafından dünyanın en doğal ve en temiz tuzlarından biri olduğu için uzun zamandır övülüyor ve olağanüstü besin değeri ve sunduğuna inanılan sonsuz sağlık yararları listesi nedeniyle son yıllarda küresel ilgi görüyor. Bununla birlikte, bilimsel araştırmalar tuz veya faydaları hakkındaki bu iddiaların hiçbirini henüz destekleyemedi. Besin değeri açısından, pembe tuzun içerdiği mineral ve eser elementlerin sayısı ne olursa olsun normal tuz kadar besleyici olduğuna inanılıyor.

Geçmişte, Himalaya bölgesinin yerli halkı pembe tuzu esas olarak gıda muhafazası için kullandı. Tuz günümüzde çeşitli yemeklere lezzetlerini arttırmak için baharat olarak eklenmektedir, ancak aynı zamanda Himalaya tuz lambaları gibi çok sayıda ürünün üretiminde de kullanılmaktadır.

Bu tuz yenilenemez bir doğal kaynaktır ve tüm tuz yatağı kendi bölgesinden çıkarıldıktan sonra varlığı sona erecektir.