Kürtőskalács (Macaristan)

Halk arasında baca keki olarak bilinen bu boru şeklindeki Macar yemeği, kökenini, o zamanlar Macaristan Krallığı’nın bir parçası olan orta çağ dönemi Székely Land’e kadar takip edilir. İlk tarif, Transilvanya kontesi Mária Mikes de Zabola tarafından yazılan 1784 tarihli bir yemek kitabında bulundu.

Hamur işi kabukları, toz şeker içinde yuvarlanan, eritilmiş tereyağında ezilen ve kömür üzerinde kavrulmuş tatlı mayalı hamurdan yapılır. Taze pişmiş kürtőskalács kabukları, öğütülmüş ceviz veya toz tarçın gibi ek malzemelerle doldurulabilir, ancak genellikle dondurma veya çırpılmış krema ile doldurulur.

Kürtőskalács bir zamanlar Macar üst sınıfı tarafından tercih edilen bir ikramdı, ancak zamanla sıradan insanlar arasında yayıldı ve günlük tüketimin bir parçası haline geldi.

Başlangıçta nerede ortaya çıktığı oldukça tartışmalı olsa da, hamur işi şüphesiz Çek ve Macar sokak yemek kültürünün hayati bir parçası haline geldi. Skalický trdelník olarak bilinen Slovak versiyonu, AB yasalarına göre PGI (Korumalı Coğrafi İşaret) statüsüne sahiptir.