Pogácsa (Macaristan)

Pogácsa, tatlı veya tuzlu olabilen küçük bir hamur işinden oluşan popüler bir Macar atıştırmalığıdır. Karpat Havzası, Balkan ve Türk mutfağının tipik bir ürünüdür. Slovakya’da pagáč, Avusturya ve Almanya’da pogatsche, Slovenya Sırbistan ve Hırvatistan’da pogača, Türkiye’de de poğaça ismiyle bilinir.

İtalyancada “külde pişmiş küçük hamur işi” anlamına gelen focaccia kelimesinden Türkçeye geçmiştir. İtalya’da focaccia adı verilen bir tür yassı ekmek vardır. Kelime, Macarca’ya Güney Slav dillerinden gelmiştir.

İlknur Haydaroğlu 2009 yılında yayınlamış olduğu Osmanlı Saray Mutfağından Notlar kitabında Sultan III. Murat döneminden poğaçanın önemli konuklar için hazırlandığı, sofralarda yer aldığını ve bohça olarak adlandırdığını bildirmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli, yörelerde çeşitli şekilde poğaçaların hazırlandığını belirtmiştir.

Keşiş Kristóf Simai’nin 1795 ve 1799 yılları arasında Banská Štiavnica’da (Solavakya’da bir şehir) yazılmış olan el yazması yemek kitabı ballı, tereyağlı, baharatlı vb. birçok pogácsa çeşidinden bahsetmektedir.

Boyut ve lezzet bakımından farklılıklar olsa da, tüm pogácsalar genellikle yuvarlak şekilde hazırlanır. Günümüz Macar Mutfağında peynirli, lahanalı, patatesli, ekşi kremalı ve süzme peynirli gibi çok sayıda pogácsa çeşidi vardır. Macar halk masallarında ana kahraman, maceraları ve uzun yolculukları için yiyecek olarak her zaman közde pişmiş bir pogácsa alır. Bu, Macarların geleneksel atıştırmalıklarına olan sevgisinin güçlü bir kanıtıdır.

Pogácsa, tercihen hala sıcakken, genellikle yemekten sonra veya ekmek yerine daha doyurucu çorbalarla (gulaş gibi) birlikte servis edilir.