Arancini (İtalya)

Arancini (okunuşu: arançini), ortasında lezzetli bir malzeme kombinasyonu ile doldurulmuş büyük, altın rengi pirinç toplarıdır. Bu toplar özellikle Sicilya’da popülerdir. Dolgular genellikle bezelyeli et sosu, kurutulmuş prosciutto, mozzarella ve pecorino gibi peynirler, domates veya kuru kapari içerir.

Toplar galeta unu ile kaplanır ve kızgın yağda kızartılır, böylece dış kısmın karakteristik altın rengi elde edilir. Popüler bir teori, yemeğin 10. yüzyılda Sicilya’nın Kalbid (Sicilya’ya 948-1052 yıllarında egemen olan Arap hanedanlığı) yönetimi sırasında icat edildiğini söylüyor. Yemeğin adı, İtalyanca portakal anlamına gelen arancia kelimesinden türetilmiştir. Arancini küçük portakallar anlamına gelir, görsel görünüm ve renk bakımından benzerliklere atıfta bulunur.

Sıcak, lezzetli ve yağlı arancini, genellikle güney İtalya’da çok sayıda sokak arabasında bulunabilir. Her yıl 13 Aralık’ta, şehrin festival için özel olarak hazırlanan bu aromatik yemeği satan büfeler ve arabalarla dolup taştığı Palermo’da bir Santa Lucia festivali vardır.

Festival sırasında, yemeğin kakao ve şekerle kaplanmış tatlı bir versiyonu bile yapılır.

Arancini Tarifi

Arancini İçin Gerekli Malzemeler

2 yemek kaşığı zeytinyağı
15 gr tuzsuz tereyağı
1 soğan, ince doğranmış
1 büyük diş sarımsak, ezilmiş
350 gr risotto pirinci
150 ml sek beyaz şarap
1.2 litre sıcak tavuk veya sebze suyu
150 gr parmesan, ince rendelenmiş
1 limon, ince rendelenmiş
150 gr top mozzarella peyniri, 18 küçük parçaya bölünmüş
Bitkisel yağ, kızartmak için

Kaplama
150 gr sade un
3 büyük yumurta, hafifçe çırpılmış
150 gr ince kuru galeta unu (panko olabilir)

Arancini Nasıl Yapılır

Yağı ve tereyağını bir tencerede köpürene kadar ısıtın. Soğanı ve bir tutam tuzu ekleyin ve kısık ateşte 15 dakika veya yumuşayıncaya ve yarı saydam olana kadar hafifçe kızartın. Sarımsağı ekleyin ve bir dakika daha pişirin. Pirinci karıştırın ve bir dakika daha pişirin, ardından şarabı dökün. Kaynatın ve sıvı yarı yarıya azalana kadar pişirin. Stokun yarısını dökün ve sıvının çoğu emilene kadar sürekli karıştırarak pişirin. Pirinç sıvıyı emdikçe, pirinç pişene kadar karıştırarak kalan stoku bir kepçe dolusu ilave edin (bu yaklaşık 20-25 dakika sürer). Parmesan ve limonu karıştırın ve tatlandırmak için baharatlayın. Pirinci bir tepsiye yayın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

Soğutulmuş risottoyu 18 eşit parçaya bölün, bir golf topundan biraz daha büyük olmalıdırlar. Elinizde bir pirinç topunu düzleştirin ve ortasına bir parça mozzarella koyun, ardından peyniri pirincin içine koyun ve bir top haline getirin. Kalan pirinç topları ile tekrarlayın.

Unu, yumurtaları ve galeta ununu üç ayrı sığ kaseye koyun. Hazırlanan her pirinç topunu una, ardından yumurtalara ve son olarak da galeta ununa batırın. Bir tepsiye aktarıp kenara alın.

Büyük, ağır tabanlı bir tencereyi bitkisel yağla yarıya kadar doldurun ve orta-düşük ateşte pişirme termometresinde 170C okuyana veya bir parça ekmek 45 saniye içinde yağda altın rengi kahverengiye dönene kadar ısıtın. Pirinç toplarını gruplar halinde yağın içine indirin ve 8-10 dakika veya altın rengi kahverengi olana ve ortası eriyene kadar pişirin. Temiz bir mutfak havlusu serilmiş tepsiye alın.

Arancini’yi sıcak yiyin veya daldırma için basit bir domates sosuyla servis yapın.