Flapjack (İngiltere)

Flapjack, yulaf lapası, altın şurup, şeker ve eritilmiş tereyağının mükemmel bir şekilde pişirildiği ve daha sonra genellikle kareler veya dikdörtgenler halinde kesildiği bir karışımdır. Ekstra lezzet için yulaf karışımına genellikle bir tutam tuz ve öğütülmüş zencefil eklenirken, altın şuruba alternatif olarak beyaz mısır şurubu veya hatta akçaağaç şurubu kullanılabilir.

Bu tatlı ikramın sadeliği ve hazırlanması için gereken birkaç temel bileşen, flapjack’i İngiltere ve ötesinde tüm zamanların favorisi haline getirdi. Bireysel tercihlere bağlı olarak çiğnenebilir veya gevrek olan bu tatlı yulaf barı, çay saati, beslenme çantası ve piknik malzemesi olmasının yanı sıra hareket halindeyken yemek için mükemmel bir atıştırmalıktır.

Lezzetini ve besin değerini arttırmak için basit flapjack’in tabanına, diğerlerinin yanı sıra kurutulmuş meyveler, fındık, tohumlar, çikolata, hindistancevizi gevreği ve marmelat da dahil olmak üzere sonsuz sayıda ilave eklenebilir. Yemek, ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da hazırlanan kalın bir krep olan American flapjack ile karıştırılmamalıdır.