Momo (Nepal)

Momo mantıları geleneksel olarak sadece kıyma ile doldurulurdu, ancak günümüzde dolgular sebze veya et kombinasyonunu içerecek şekilde çeşitlendi. Tibet’e özgüdürler ve seyahat eden Newar tüccarları tarafından Katmandu Vadisi’ne ve dolayısıyla kendilerinin olarak gördükleri Nepal’e getirildiler.

Tibet diasporası sayesinde momolar bugün Hindistan’da da oldukça popüler. Momo tipik olarak buharda pişirilir, ancak kızartılabilirler de. Genellikle kese veya yarım ay şeklindedirler (başka şekiller de vardır). En iyi bilinen çeşitler arasında manda eti ile yapılan buff momolar, sığır veya yak eti ile yapılan sha momolar ve kuzu veya koyun eti dolgulu khasi momolar bulunurken, hem jhol momos hem de C-momolar baharatlı, acı sosla servis edilir.

Diğer belirtilen momo mantı türleri arasında açık momolar, sebze dolgulu tarkari momolar, patates dolgulu momolar ve peynir dolgulu momolar bulunur. Bu mantılar çok yönlüdür ve atıştırmalık veya başlangıç olarak yenebilir. Bununla birlikte, genellikle yanlarında bir daldırma soslu ile ana yemek olarak da servis edilirler.