Scotch Eggs (İngiltere)

Scotch eggs, sosis eti ve ekmek kırıntılarıyla kaplanmış katı haşlanmış yumurtalardan oluşan İngiltere’nin en popüler atıştırmalıklarından biridir. Ancak istenirse yumurtalar biraz yumuşak olabilir. Bu bileşenlerin kombinasyonu daha sonra altın ve gevrek olana kadar sıcak yağda kızartılır.

İster sıcak ister soğuk tüketilebilse de, yumurtalar geleneksel olarak soğuk, tercihen turşu ve yanında taze salata ile tüketilir. Atıştırmalığın 19. yüzyılda, insanların yumurtaları korumak için kireç tozu dezenfektanı ile birlikte kaynar suya batırdıkları zaman icat edildiğine inanılmaktadır.

İşleme scoching adı verildi ve işlem sırasında yumurtaların rengi bozuldu. Scotch eggs, çekici olmayan, ancak mükemmel bir şekilde yenilebilir yumurtaları maskelemenin bir yolu olarak icat edildi. Popülariteleri 1990’larda ülke genelinde benzin istasyonlarında görünmeye başladıklarında hızla düşmeye başladı.

Scotch eggs, son yıllarda dergilerde ve hatta Michelin yıldızlı restoranların menülerinde görünmesiyle tekrar popüler oldu.