Ganache (Fransa)

Dünyaca ünlü ganache (gınaj ya da ganaj) en basit haliyle, ince kıyılmış çikolata ve sıcak krema karıştırılarak yapılır. Bu pürüzsüz ve kadifemsi çikolata karışımı, isteğe bağlı olarak daha ipeksi bir doku için eritilmiş tereyağı ile birleştirilebilir ve çok çeşitli özler, yağlar, likörler, şifalı otlar, baharatlar ve hatta tuzun eklenmesiyle zenginleştirilebilir.

Geleneksel ganaj, yüksek kaliteli yarı tatlı veya acı tatlı çikolata ve yoğun krema kullanılmasını gerektirir, ancak sütlü ve beyaz çikolata da sıklıkla kullanılırken, yoğun krema yerine krem ​şanti veya duble krema kullanılabilir. Hazırlanması için kullanılan malzemeler dışında, ganajın kıvamı da değişebilir, kıvam büyük ölçüde içinde kullanılan çikolata ve krema oranlarına bağlıdır.

Ganaj, tatlıların, hamur işlerinin ve çeşitli tatlıların hazırlanmasında dolgu veya krema olarak yaygın olarak kullanılır ve aynı zamanda chocolate truffle’ın da temel bileşenidir. Hem Fransız hem de İsviçreli çikolatacılar buluşun kendilerine ait olduğunu iddia etseler de en yaygın kabul gören hikayelerden biri, Fransızca’da aptal ya da embesil anlamına gelen ganache’ın bir mutfak hatasının sonucu olduğu ve muhtemelen 1850 civarında Paris’te yaratıldığıdır.

Ganaj Tarifi

Ganaj İçin Gerekli Malzemeler

2 adet kaliteli yarı tatlı çikolata (her biri 113 gr), ince doğranmış

1 su bardağı (240 ml) yoğun krema veya yoğun kremşanti

Ganaj Nasıl Yapılır

Doğranmış çikolatayı orta ısıya dayanıklı bir kaba koyun. Kremayı küçük bir tencerede orta ateşte hafifçe kaynamaya başlayıncaya kadar ısıtın. Hızlı kaynamasına izin vermeyin. Çikolatayı dökün, ardından çikolatayı hafifçe yumuşatmak için 2-3 dakika bekletin.

Metal bir kaşık veya küçük kauçuk spatula ile tamamen birleşene ve çikolata eriyene kadar çok yavaş karıştırın. Çikolatayı ne kadar ince doğrarsanız krema ile o kadar çabuk erir.

Çikolata tamamen eriyip homojen bir karışım elde ettikten sonra ganajı bir kaseye alıp üzerini streç filmle kaplayın.

Buzdolabında bir süre dinlendirin. Dilediğiniz tatlı yapımında kullanabilirsiniz.