Ganache Nedir (Fransa)

Dünyaca ünlü ganache (gınaj ya da ganaj) en basit haliyle, ince kıyılmış çikolata ve sıcak krema karıştırılarak yapılır. Bu pürüzsüz ve kadifemsi çikolata karışımı, isteğe bağlı olarak daha ipeksi bir doku için eritilmiş tereyağı ile birleştirilebilir ve çok çeşitli özler, yağlar, likörler, şifalı otlar, baharatlar ve hatta tuzun eklenmesiyle zenginleştirilebilir.

Geleneksel ganaj, yüksek kaliteli yarı tatlı veya acı tatlı çikolata ve yoğun krema kullanılmasını gerektirir, ancak sütlü ve beyaz çikolata da sıklıkla kullanılırken, yoğun krema yerine krem ​​şanti veya duble krema kullanılabilir. Hazırlanması için kullanılan malzemeler dışında, ganajın kıvamı da değişebilir, kıvam büyük ölçüde içinde kullanılan çikolata ve krema oranlarına bağlıdır.

Ganaj, tatlıların, hamur işlerinin ve çeşitli tatlıların hazırlanmasında dolgu veya krema olarak yaygın olarak kullanılır ve aynı zamanda chocolate truffle’ın da temel bileşenidir. Hem Fransız hem de İsviçreli çikolatacılar buluşun kendilerine ait olduğunu iddia etseler de en yaygın kabul gören hikayelerden biri, Fransızca’da aptal ya da embesil anlamına gelen ganache’ın bir mutfak hatasının sonucu olduğu ve muhtemelen 1850 civarında Paris’te yaratıldığıdır.