Corn Dog (Amerika)

Mısır unu hamuruna batırılmış ve derin yağda kızartılmış bir çubuk üzerinde işlenmiş etten oluşan bir corn dog hakkında sağlıklı kabul edilen hiçbir şey olmamasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde çılgınca popüler bir atıştırmalıktır. Corn dog tipik olarak fuarlarda, karnavallarda, spor salonlarında, alışveriş merkezlerindeki yemek alanlarında ve yol kenarındaki lokantalarda bulunur.

Bu lezzetli atıştırmalık ilk olarak 1942’de Teksas Eyalet Fuarı’nda Neil Fletcher tarafından popüler hale getirildi, ancak Minnesota Eyalet Fuarı’ndaki satıcılar 1941’de Pronto Pup olarak icat ettiklerini iddia ettiler. Bugün corn dog genellikle sarı hardal, turşu, lahana turşusu veya mayonez ile yenir ve dünya çapında, yani Arjantin, Avustralya, Yeni Zelanda ve Japonya’da çok sayıda atıştırmalık çeşidi vardır.

Corn Dog Tarifi

Corn Dog İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 adet sosis
1 su bardağı mısır unu
1 su bardağı un
2 yemek kaşığı toz şeker
2 çay kaşığı kabartma tozu
1/2 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı karabiber
1 su bardağı süt
1 büyük yumurta
Sıvı yağ (kızartmak için)
Sosis çubukları veya ince ahşap şişler

Corn Dog Nasıl Yapılır

Sosisleri sosis çubuklarına veya ince ahşap şişlere geçirin. Dikkatlice sosisin içine batırın ve sosisin tamamını kaplamasını sağlayın.

Bir karıştırma kabında mısır unu, un, toz şeker, kabartma tozu, tuz ve karabiberi karıştırın.

Ayrı bir kapta sütü ve yumurtayı çırpın. Karışımı kuru malzemelere ekleyin ve pürüzsüz bir hamur elde edene kadar karıştırın.

Sosisleri hazırladığınız hamurun içine batırın, fazla hamuru sosisin üzerinden sallayarak akıtın.

Sıvı yağı derin bir tavada ısıtın.

Sosisten akan fazla hamurun sıcak yağa düşmesini engellemek için her bir sosisi önceden ısıttığınız yağda yaklaşık 1 dakika kızartın. Ardından sosisleri dikkatlice çevirerek her iki tarafının da altın rengi olana kadar kızarmasını sağlayın.

Kızaran Corn Dog’ları bir kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Sıcak olarak servis yapın. Üzerine isteğe bağlı olarak ketçap, hardal veya mayo gibi soslar ekleyebilirsiniz.

Corn Dog, çıtır dış kabuğun içindeki sıcak sosisi ile eğlenceli bir atıştırmalıktır.