Fried Oyster (Amerika)

İstiridye kızartma tekniği geleneksel olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin kıyı bölgeleri, yani Batı ve Güneydoğu ile ilişkilidir. Tavada kızartılmış istiridyelerin başlangıçta az bilinen bir yemek olduğu söylenir, ancak 19. yüzyılda iyi bilinen bir yemek haline gelirken, derin kızartma tekniği 20. yüzyılda gelişti.

Kabukları soyulduğunda istiridyeler genellikle hamura batırılır, isteğe bağlı olarak ekmek kırıntıları ve çeşitli baharatlarla kaplanır ve son olarak kısa süre sonra çıtır ve altın rengi olana kadar kızartılır. Hamur bazen buttermilk ile yapılır, bu da istiridyeleri mükemmel şekilde tamamlayan daha hafif ekşi bir kaplama oluşturur.

Bugün, bu gevrek incelik, Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı bölgelerinde, ağırlıklı olarak taze ve hasat edilmiş istiridyelerin bol olduğu kıyı bölgelerinde bulunur. Kızarmış istiridyeler, sıcak soslar veya narenciye aromalarıyla iyi uyum sağlar ve atıştırmalık olarak veya çorbalara, salatalara ve çeşitli kızarmış yemeklerin yanına eklenebilir.

Fried Oyster Tarifi

Fried Oyster İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

24 adet taze istiridye
1 su bardağı mısır unu
1/2 su bardağı un
1/2 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1/4 çay kaşığı sarımsak tozu
1/4 çay kaşığı soğan tozu
1/4 çay kaşığı kırmızı biber (isteğe bağlı)
1/2 su bardağı süt
Sıvı yağ (kızartmak için)
Limon dilimleri (servis için)
Tartar sos (servis için)

Fried Oyster Nasıl Yapılır

İstiridyeleri kabuklarını temizleyerek açın ve içlerini çıkartın. İstiridyeleri iyice durulayın ve kağıt havluyla kurulayın.

Bir karıştırma kabında mısır unu, un, tuz, karabiber, sarımsak tozu, soğan tozu ve isteğe bağlı kırmızı biberi karıştırın.

Başka bir kapta sütü dökün.

İstiridyeleri önce sütün içine batırın, ardından kuru karışıma bulayın. Her tarafını iyice kaplamak için hafifçe bastırarak karışıma yapışmasını sağlayın.

Sıvı yağı derin bir tavada ısıtın.

Hazırladığınız istiridyeleri sıcak yağa dikkatlice ekleyin ve her iki tarafını da altın rengi olana kadar kızartın. Orta ateşte kızartmaya dikkat edin.

Kızaran Fried Oyster’ları bir kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Limon dilimleri ve tartar sos ile birlikte sıcak olarak servis yapın.

Fried Oyster, deniz ürünleri sevenler için lezzetli bir atıştırmalıktır. Çıtır dış kabuğun içindeki taze istiridyeler, harika bir lezzet sunar.