Gnocco Fritto (İtalya)

Gnocco fritto, un, domuz yağı, tuz ve bir mayalama maddesinden oluşan geleneksel bir İtalyan hamur işidir. Hamur geleneksel olarak avuç içi ile düzleştirilerek küçük dikdörtgenler haline getirilir. Çoğu zaman, insanlar hamurun ortasına parmaklarıyla küçük delikler açar ve hamuru bir tavada domuz yağı üzerinde kızartır.

Gnocco fritto, geleneksel olarak sıcak servis edilir ve peynir veya kürlenmiş, dilimlenmiş etlerle eşleştirilir. Geçmişte, tarlalarda ağır iş günlerinde tüketen çiftçiler arasında çok popülerdi.

Gnocco Fritto Tarifi

Gnocco Fritto İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

400 gram un
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 su bardağı süt
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
Sıvı yağ (kızartmak için)

Gnocco Fritto Nasıl Yapılır

Bir karıştırma kabında un, tuz ve kabartma tozunu karıştırın.

Karıştırdığınız kuru malzemelere süt ve zeytinyağını ekleyin. Hamuru yoğurmak için karıştırın.

Hamuru tezgaha alın ve yaklaşık 10 dakika boyunca yoğurun. Hamur pürüzsüz ve elastik bir kıvama gelene kadar yoğurmayı sürdürün.

Yoğurduğunuz hamuru bir kaseye koyun ve üzerini nemli bir bezle örtün. Yaklaşık 1 saat oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.

Hamur dinlendikten sonra, tezgahı hafifçe unlayın ve hamuru yaklaşık 5 mm kalınlığında açın.

Açtığınız hamuru 5 cm x 5 cm kareler halinde kesin.

Bir tavada sıvı yağı kızdırın. Hamur karelerini sıcak yağa dikkatlice ekleyin ve her iki tarafını da altın rengi olana kadar kızartın. Kızartma işlemi hızlı olmalı ve hamurların şişmesi için yeterli zaman verilmelidir.

Kızaran Gnocco Fritto’ları bir kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Sıcak olarak servis yapın. Gnocco Fritto’ları İtalyan şarküteri ürünleri, peynirler veya soslarla birlikte servis edebilirsiniz.

Gnocco Fritto, İtalyan mutfağının keyifli bir atıştırmalığıdır. Çıtır çıtır hamurun tadını çıkarmak için sıcak olarak servis yapabilirsiniz.