Kwek Kwek (Filipinler)

Derin yağda kızartılmış kwek kwek, her yerde hazır bulunan Filipin sokak yemeği olan bir tür tokneneng’dir. Tokneneng haşlanmış tavuk veya ördek yumurtası ile yapılırken, kwek kwek genellikle küçük bıldırcın yumurtası kullanan daha küçük boyutlu çeşittir. Her iki tür de kızartmadan önce yumurtaların kaplandığı alışılmadık bir hamur tarafından sağlanan koyu turuncu renkle ayırt edilir.

Kalın hamur, yemeğe olağanüstü turuncu rengini veren eşsiz bir bileşen olan annatto tozunun eklenmesiyle un, mısır nişastası ve su ile yapılır. Haşlanmış bıldırcın yumurtası iyice hamurla kaplanır ve çıtır çıtır olana kadar kızartılır.

Kwek kwek’in temel çeşnisi baharatlı ve ekşi bir sostur. Genellikle sirke, soya sosu, esmer şeker, chilis ve bazen ketçap ile hazırlanır ve her zaman yanında daldırma sos olarak servis edilir. Kwek kwek yumurtaları, onları balık veya kalamar topları gibi diğer lezzetli derin yağda kızartılmış Filipin atıştırmalıkların yanında satan çok sayıda sokak satıcısı tarafından satılmaktadır.