Kwek Kwek (Filipinler)

Derin yağda kızartılmış kwek kwek, her yerde hazır bulunan Filipin sokak yemeği olan bir tür tokneneng’dir. Tokneneng haşlanmış tavuk veya ördek yumurtası ile yapılırken, kwek kwek genellikle küçük bıldırcın yumurtası kullanan daha küçük boyutlu çeşittir. Her iki tür de kızartmadan önce yumurtaların kaplandığı alışılmadık bir hamur tarafından sağlanan koyu turuncu renkle ayırt edilir.

Kalın hamur, yemeğe olağanüstü turuncu rengini veren eşsiz bir bileşen olan annatto tozunun eklenmesiyle un, mısır nişastası ve su ile yapılır. Haşlanmış bıldırcın yumurtası iyice hamurla kaplanır ve çıtır çıtır olana kadar kızartılır.

Kwek kwek’in temel çeşnisi baharatlı ve ekşi bir sostur. Genellikle sirke, soya sosu, esmer şeker, chilis ve bazen ketçap ile hazırlanır ve her zaman yanında daldırma sos olarak servis edilir. Kwek kwek yumurtaları, onları balık veya kalamar topları gibi diğer lezzetli derin yağda kızartılmış Filipin atıştırmalıkların yanında satan çok sayıda sokak satıcısı tarafından satılmaktadır.

Kwek Kwek Tarifi

Kwek Kwek İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

8 adet haşlanmış sert kayısı boyutunda yumurta (soğumuş ve kabukları soyulmuş)
1 su bardağı mısır unu veya pirinç unu
1/2 su bardağı su
1 çay kaşığı toz şeker
1/2 çay kaşığı tuz
Sıvı yağ (kızartmak için)
Dilimlenmiş yeşil soğan (servis için)
İsteğe bağlı: süslemek için baharatlı toz veya acı sos

Kwek Kwek Nasıl Yapılır

Bir karıştırma kabında mısır ununu veya pirinç ununu, suyu, toz şekeri ve tuzu karıştırın. Karışımı homojen bir hamur elde edene kadar iyice çırpın.

Yumurtaları bu karışıma ekleyin ve her bir yumurtayı tamamen kaplayacak şekilde çırpın.

Sıvı yağı derin bir tavada orta ateşte ısıtın.

Hazırladığınız yumurta karışımından bir tane yumurtayı alın ve sıcak yağa dikkatlice yerleştirin. Diğer yumurtaları da aynı şekilde ekleyin (aynı anda sığacak kadar tava büyüklüğüne göre). Yumurtaların altını çevirerek her iki tarafının da altın rengi olmasını sağlayın.

Kızaran Kwek Kwek’ları bir kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Dilimlenmiş yeşil soğanla süsleyin ve isteğe bağlı olarak baharatlı toz veya acı sos ile servis yapın.

Kwek Kwek, genellikle dip soslar veya baharatlı soslarla birlikte servis edilen bir atıştırmalıktır. Bu lezzetli atıştırmalığı deneyimlemek için çıtır çıtır kızarmış yumurtaları çırpılmış karışıma batırıp kızartabilirsiniz.