Smažený Sýr (Çekya)

Bu geleneksel Çek spesiyalitesi smazak adıyla da bilinir. Yemek, yumurta, ekmek kırıntıları ve unla kaplanmış ve daha sonra gevrek olana kadar sığ yağda kızartılmış bir peynir bloğundan (genellikle Edam) oluşur.

Başlangıç olarak yenebilse de boyutundan dolayı genellikle etsiz bir ana yemek olarak kabul edilir. Et veya patates yanında da servis edilebilir. Çörek içinde servis edilen smazak da popüler bir sokak yemeğidir. Smažený sýr’ın vazgeçilmez eşlikçisi, yoğurt ve mayonez ile yapılan kremsi, ferahlatıcı bir karışım olan tartar sosudur.

Bu doyurucu kızarmış peynir parçası, Çek Cumhuriyeti’nin her yerinde, sokak tezgahlarından ve sade barlardan en kaliteli restoranlara kadar her yerde bulunabilir. Nerede bulduğunuzdan bağımsız olarak, bu harika, dolgulu yemek, Çek rahat yemeklerinin mükemmel bir örneğidir.

Vyprážaný syr olarak bilinen benzer bir yemek, komşu ülke Slovakya’da yaygın olarak sunulan bir yemektir.

Smažený Sýr Tarifi

Smažený Sýr İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

4 dilim Edam veya Gouda peyniri (yaklaşık 1 cm kalınlığında)
2 yumurta
1 su bardağı un
1 su bardağı galeta unu
Sıvı yağ (kızartmak için)
Tuz ve karabiber (isteğe bağlı)
Limon dilimleri (servis için)

Smažený Sýr Nasıl Yapılır

Peynir dilimlerini tuz ve karabiberle tatlandırabilirsiniz, ancak isteğe bağlıdır.

Üç ayrı kase hazırlayın. Birincisine unu koyun, ikincisine çırpılmış yumurtaları koyun ve üçüncüsüne galeta ununu koyun.

Peynir dilimlerini önce una batırın, sonra çırpılmış yumurtaya batırın ve son olarak galeta ununa batırın. Her dilimi iyice kaplayacak şekilde galeta ununa bulayın.

Bir tavada sıvı yağı ısıtın. Peynir dilimlerini sıcak yağa dikkatlice ekleyin ve her iki tarafını da altın rengi olana kadar kızartın. Her dilimi eşit şekilde kızartmak için dikkatlice çevirin.

Kızaran Smažený Sýr’ları kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Limon dilimleri ile servis yapın. Yanında patates kızartması veya salata gibi garnitürlerle servis edebilirsiniz.

Smažený Sýr, genellikle Çekya’da atıştırmalık olarak veya ana yemek olarak tüketilir. Sıcak servis yapılır ve çıtır dış kabukla birlikte yumuşak peynir içi sunar.