Batagor (Endonezya)

Endonezya’daki en ünlü atıştırmalıklardan biri, geleneksel baharatlı sosta servis edilen kızarmış balıklı hamur olan batagor’dur. Birçok Endonezya yemeklerinde iz bırakan Çin mutfak geleneğinde kökleri vardır. Bu meşhur atıştırmalık daha ünlü Çin mantısını andırıyor olsa da, ayırt edici özelliği buharda değil kızartılmış olmasıdır.

Yemek yapmak için en yaygın kullanılan balık wahoo’dur, ancak ton balığı, uskumru ve karides de kullanılabilir. Patates, soya peyniri veya lahana da ara sıra yemeğe eklenir. Batagor, servis şekli nedeniyle mükemmel bir atıştırmalıktır. Hamur kızartıldığında küçük ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilir ve fıstık, soya ve kırmızı biber sosu ve limon suyuyla kaplanır.

1980’lerde Bandung’da icat edildi, ancak bugün Endonezya’nın her yerinde bulunabilir. Çabuk hazırlandığı için genellikle sokak satıcıları tarafından satılır, ancak birçok Endonezya restoranında da bulunabilir.

Batagor Tarifi

Batagor İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

200 gram beyaz balık filetosu
100 gram soya filizi
2 yumurta
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı karabiber
1 yemek kaşığı mısır unu
4 büyük boy tofu (yaklaşık 1 kg)

Sos için:

150 gram kabuklu fıstık
2 yemek kaşığı sıcak su
1 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı şeker
1/2 çay kaşığı acı biber
1 yemek kaşığı limon suyu
2 yemek kaşığı soya sosu

Batagor Nasıl Yapılır

Balık filetolarını ve soya filizlerini bir blender veya mutfak robotunda püre haline gelene kadar karıştırın. Sonra bunları bir karıştırma kabına alın.

Tuzu, karabiberi, mısır ununu ve yumurtaları karıştıra ekleyin. Malzemeler iyice karışana kadar karıştırın.

Tofu bloklarını ikiye kesin ve içlerini bir çorba kaşığı ile oyarak dikkatlice çıkarın. Çıkan parçaları karıştırma kabına ekleyin.

Tofu kabuklarını balık ve soya filizi karışımı ile doldurun. Doldurduktan sonra tofuları bir tabağa koyun.

Tofuları ısıtılmış yağda altın rengi olana kadar kızartın.

Fıstık sosu için, fıstıkları ve sıcak suyu bir blender veya mutfak robotunda karıştırın. Ardından tuzu, şekeri, acı biberi, limon suyunu ve soya sosunu ekleyin. Malzemeler iyice karışana ve sos kıvamına gelene kadar karıştırın.

Kızartılan tofuyu bir servis tabağına alın ve üzerine fıstık sosunu gezdirin. Batagor’unuz servise hazır!

Not: Batagor genellikle yanında taze sebzelerle servis edilir. Ayrıca, tarife ek olarak bir miktar baharat ekleyebilirsiniz.