Butsi (Filipinler)

Butsi topları, geleneksel Çin jian dui tatlılarının Filipin versiyonudur. Küçük yuvarlak şekillerde oluşturulan ve tatlandırılmış maş fasulyesi, kremalı lotus, kırmızı fasulye ezmesi veya rendelenmiş hindistan cevizi gibi çeşitli tatlı dolgularla doldurulmuş yapışkan pirinç unu ile yapılırlar. Butsi genellikle susamla kaplanır ve altın rengine kadar kızartılır.

Geleneksel bir Çin yemeği olarak ortaya çıkmalarına rağmen, Filipin uyarlamaları inanılmaz derecede popüler hale geldi. Gevrek kabuğu, çiğnenebilir dokusu ve kremsi dolgusu ile doyurucu bir tatlı veya hızlı tatlı bir atıştırmalık olarak tüketilebilirler.

Butsi Tarifi

Butsi İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

2 su bardağı yapışkan pirinç unu (glutinous rice flour)
1/2 su bardağı su
Tatlı dolgu için seçtiğiniz malzemeler (maş fasulyesi, kremalı lotus, kırmızı fasulye ezmesi veya rendelenmiş hindistan cevizi gibi)
Susam tohumu (kaplamak için)
Sıvı yağ (kızartmak için)

Butsi Nasıl Yapılır

Yapışkan pirinç ununu bir kaseye alın. Üzerine suyu ekleyin ve yoğurarak pürüzsüz bir hamur elde edin. Hamur, yapışkan ve esnek olmalıdır. Gerekirse daha fazla su veya pirinç unu ekleyebilirsiniz.

Hamuru yaklaşık 15 dakika dinlendirin.

Dinlenen hamuru küçük parçalara ayırın ve avuç içinde yuvarlayarak küçük yuvarlak şekiller oluşturun.

Hamur toplarının ortasına seçtiğiniz tatlı dolgu malzemelerinden biraz ekleyin. Maş fasulyesi, kremalı lotus, kırmızı fasulye ezmesi veya rendelenmiş hindistan cevizi gibi farklı dolguları kullanabilirsiniz. Dolgu miktarını ayarlayarak hamur toplarını kapatın ve yuvarlayarak kapatın.

Susam tohumlarını bir tabağa yayın. Hamur toplarını susam tohumlarına yuvarlayarak kaplayın.

Bir tavada sıvı yağı ısıtın. Hamur toplarını tek tek alarak yağa ekleyin ve altın rengi olana kadar kızartın. Her tarafını eşit şekilde kızartmak için ara sıra çevirin.

Kızaran Butsi toplarını kağıt havlu üzerine alarak fazla yağını süzün.

Sıcak veya oda sıcaklığında servis yapın.

Susam tohumlarıyla kaplanarak lezzetli ve çıtır bir dış kabuk elde edilir. Tatlı dolgu malzemelerini damak zevkinize göre seçebilir ve farklı dolgularla deneyler yapabilirsiniz.