Gougère (Fransa)

Gougères, en yaygın olarak rendelenmiş Comté, Emmentaler veya Gruyère olmak üzere, choux hamuru ve peynirden yapılan küçük, içi boş pasta puflarıdır. Bu peynirli puflar genellikle şampanya veya şarap gibi içeceklerin yanında soğuk veya oda sıcaklığında servis edilir, ancak başlangıç olarak sıcak olarak da servis edilebilir.

Atıştırmalıklar 17. yüzyılda Burgundy bölgesinde bulunan Le ramequin de Bourgogne adlı bir dükkanda icat edildi. Gougères, yanında çeşitli meyve reçelleri eşliğinde tatlı bir versiyonda da servis edilebilir.

Gougère Tarifi

Gougère İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

1 su bardağı su
100 gram tereyağı
1 çay kaşığı tuz
1 su bardağı un
4 adet büyük yumurta
100 gram rendelenmiş gruyere veya emmental peyniri
1 çay kaşığı toz hardal (isteğe bağlı)
Taze kekik veya maydanoz (isteğe bağlı, süslemek için)

Gougère Nasıl Yapılır

Bir tencerede suyu, tereyağını ve tuzu orta ateşte kaynatın.

Kaynayan suya unu ekleyin ve tahta bir kaşıkla karıştırarak hamurun pürüzsüz bir top haline gelmesini sağlayın. Hamurun tencereye yapışmasını önlemek için sürekli karıştırın.

Hamuru ocaktan alın ve ılımaya bırakın.

Hamur ılıdığında, karıştırarak yumurtaları teker teker ekleyin. Her yumurta ekledikten sonra iyice karıştırın. Hamur, her yumurta eklendiğinde biraz sertleşecektir.

Rendelenmiş peyniri ve isteğe bağlı olarak toz hardalı ekleyin. Karıştırın ve hamurun tüm malzemelerle homojen bir şekilde karışmasını sağlayın.

Fırınınızı önceden 200 dereceye kadar ısıtın.

Hamuru yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine veya küçük muffin kalıplarına (eğer kullanıyorsanız) yuvarlak şekiller vererek yerleştirin.

İsteğe bağlı olarak üzerine taze kekik veya maydanoz yaprakları yerleştirin.

Hamurları önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20-25 dakika pişirin. Gougère’ler altın rengi olmalı ve kabarmış olmalıdır.

Fırından çıkan Gougère’leri ılımaya bırakın ve ardından servis yapın.

Gougère’ler, sıcak veya oda sıcaklığında servis edilebilir. Aperatif olarak, yanında şarap veya içeceklerle birlikte servis yapabilirsiniz.