Bungeoppang (Güney Kore)

Bungeoppang, kırmızı fasulye ile doldurulmuş, balık şeklinde alışılmadık bir Güney Kore hamur işidir. Dış kabuk yumurta, un, kabartıcılar, şeker ve sudan oluşan basit bir hamurdan yapılır. Balık şeklindeki kalıplara dökülür ve daha sonra ortasına bir parça kırmızı fasulye ezmesi yerleştirilir. İsteğe bağlı olarak jambom ve peynir gibi malzemelerle tuzlu versiyonları da yapılabilir. Kalıbın içine dökülen hamur ocakta altın sarısı renk alana ve kenarları çıtır olana kadar pişirilir.

Bungeoppang, 1930’larda ülke Japon yönetimi altındayken Kore’ye tanıtılan Japon tatlısı Taiyaki’den türetilmiştir. Bungeoppang Has a Family Tree kitabına göre, bungeoppang, batı waffleları ve Doğu dolgulu hamur işinin bir karışımı olarak başladı, çünkü Taiyaki, 18. Yüzyılda ortaya çıkan Batı wafflelarının Japon uyarlamasıydı. Çipura şeklindeki Taiyaki Kore’de sazan şeklindeki bungeoppang’a dönüştü. Bungeoppang’ın popülaritesi uzun sürmemesine rağmen, 1990’larda Güney Kore’deki retro çılgınlığı ile eski şöhretine tekrar kavuştu.

Geleneksel bungeopang, Japon Taiyaki’nin daha az sofistike bir versiyonu olarak kabul edilir, ancak Japon muadilinin aksine, Kore versiyonu genellikle hafif tatlandırılmış kırmızı fasulye karışımının yanı sıra başka dolgular içermez. Bu tatlı atıştırmalıkların en popüler çeşitlerinden biri, dondurmayı kırmızı fasulye dolgusu ile birleştiren, fabrikada üretilen bir tatlı olan ice bungeoppang olarak bilinir.

Yemek Güney Kore’nin her yerinde bulunabilir. Sokak satıcıları tarafından satılan en yaygın atıştırmalıklardan biridir. Yumuşak ve hafif gevrekken, taze pişmiş olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bungeoppang Tarifi

Bungeoppang İçin Gerekli Malzemeler / 6-7 Adet

Hamur
1 su bardağı ekenmiş sade un veya kek unu
2 çay kaşığı kabartma tozu, elenmiş
1/4 çay kaşığı ince deniz tuzu
175 ml süt veya su
3 yemek kaşığı pudra şekeri
1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
1 yumurta

Dolgu (Balık başına yaklaşık 1 yemek kaşığı)
Tatlı kırmızı fasulye ezmesi
Muhallebi
Çikolata
Nutella
Jambon ve peynir

Diğerler
1 yemek kaşığı eritilmiş tereyağı veya yemeklik sıvı yağ

Bungeoppang Nasıl Yapılır

Tüm hamur malzemelerini orta boy bir kapta birleştirin. İyice karıştırın. Karışımı kolay dökmek için bir sürahiye aktarın.

Bir bungeoppang tavasını orta derecede düşük ateşte ısıtın. Tavayı biraz eritilmiş tereyağı veya yemeklik yağ ile hızlıca fırçalayın.

Hamur karışımını bungeoppang tavasına dökün. Tavanın sadece %50’sini doldurun. Dolgu seçiminizi ekleyin, ardından balık kalıbını kaplamak için üstüne daha fazla hamur karışımı ekleyin. Tavayı kapatın ve hızlıca çevirin.

Altın rengi kahverengi olana kadar (her iki tarafı da yaklaşık 2 dakika) tavanın her iki tarafını da pişirin.

Balık hamurunu tavadan çıkarın ve hafif soğutun. Çıtır ve sıcak olarak servis edin.

İpuçları

Un: Hamur tercihinize göre sade un veya kek unu kullanabilirsiniz. Sade un, batı tarzı krepler gibi biraz daha kabarık bir doku verir. Öte yandan, kek unu size biraz gevrek ve daha az hamurlu bir doku verecektir. Ayrıca, mochi benzeri doku için biraz tatlı pirinç unu bile karıştırabilirsiniz.