Bungeoppang (Güney Kore)

Bungeoppang, kırmızı fasulye ile doldurulmuş, balık şeklinde alışılmadık bir Güney Kore böreğidir. Dış kabuk yumurta, un, kabartıcılar, şeker ve sudan oluşan basit bir hamurdan yapılır. Balık şeklindeki kalıplara dökülür ve daha sonra ortasına bir parça düz veya kaba kırmızı fasulye ezmesi yerleştirilir.

Kalıbın içine kapatılan börek ocakta altın sarısı renk alana ve kenarları çıtır çıtır olana kadar pişirilir. Kırmızı fasulye dolgusu hamur içinde eşit olarak dağılır ve içeride güvenli bir şekilde kalır. Bu tatlı atıştırmalıkların en popüler çeşitlerinden biri, dondurmayı kırmızı fasulye dolgusu ile birleştiren, fabrikada üretilen bir tatlı olan ice bungeoppang olarak bilinir.

Geleneksel bungeopang, Japon taiyaki’nin daha az sofistike bir versiyonu olarak kabul edilir, ancak Japon muadilinin aksine, Kore versiyonu genellikle hafif tatlandırılmış kırmızı fasulye karışımının yanı sıra başka dolgular içermez.

Yemek Güney Kore’nin her yerinde bulunabilir. Sokak satıcıları tarafından satılan en yaygın atıştırmalıklardan biridir. Yumuşak ve hafif gevrekken ve dolgu sıcak ve kremsi kalırken taze pişmiş olarak tüketilmesi tavsiye edilir.