Khanom Khrok (Tayland)

Genellikle krep, puding veya kek olarak adlandırılan bu küçük boyutlu Tay tatlısı, pirinç unu ve hindistancevizi sütünü birleştiren bir hamurla oluşturulur. Tatlı, küçük, yuvarlak girintileri olan büyük demir tavalarda pişirilir ve tipik olarak çıtır bir alt tabaka olarak kullanılan bir hamur ve kremsi, hafif şekerli hindistan cevizi sütü dolgusu ile iki aşamada hazırlanır.

Muhallebi benzeri dolguya tipik eklemeler arasında dilimlenmiş yeşil soğan, taro, mısır veya balkabağı bulunur. Khanom khrok, Tayland’da tipik olarak tatlı ve tuzlu lezzetleri son derece iyi dengeleyen hızlı ve doyurucu bir atıştırmalık olarak yenilen temel bir sokak yemeğidir.

Khanom Khrok Tarifi

Khanom Khrok İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

Hamur İçin:

1 su bardağı pirinç unu
1/2 su bardağı şeker
1/2 çay kaşığı tuz
1 su bardağı su

Dolgu İçin:

1 su bardağı konserve hindistan cevizi sütü
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 çorba kaşığı şeker
1/4 çay kaşığı tuz

Khanom Khrok Nasıl Yapılır

Hamur için gerekli malzemeleri bir kapta karıştırın. Karışım pürüzsüz olana kadar karıştırın.

Dolgu malzemelerini ayrı bir kapta karıştırın. Karışımı karıştırın ve yedekleyin.

Mini bir kızartma tavasını (veya benzer bir tavayı) ısıtın ve hafifçe yağlayın.

Her bir göze hamurdan biraz dökün ve yarıya kadar doldurun. Daha sonra her bir gözün ortasına dolgu karışımından biraz ekleyin.

Tavanın kapağını kapatın ve Khanom Khrok’un yavaşça kabarmasını ve altın rengi olmasını bekleyin. Bu genellikle yaklaşık 5-10 dakika sürer.

Dikkatlice çıkarın ve biraz soğumasını bekleyin.

Khanom Khrok genellikle sıcak olarak servis edilir ve kahvaltı ya da atıştırmalık olarak tüketilebilir. Bu tarif geleneksel bir tariftir, ancak bazı insanlar dolgu karışımına yeşil soğan ekler veya farklı lezzetler ekler.