Papas Arrugadas (İspanya)

Papas arrugadas (buruşuk patates), Kanarya Adaları’nın özel yemeğidir. Bu inanılmaz derecede basit yemek, tamamen temizlenmiş ve daha sonra tuzlu suda pişirilmiş bütün ve soyulmamış patateslerden yapılır. Yemek geleneksel olarak deniz suyuyla hazırlanırdı, ancak günümüzde su genellikle sadece tuzla yapılır.

Patatesler piştikten sonra aynı tencereye su konulmadan konur. İşlem, herhangi bir ek nemin buharlaşmasına izin vererek, patatesleri biraz kuru bırakırken, kabuk özel kırışık görünümüne ve ince bir tuz tabakasına ulaşır.

Yemek çoğu geleneksel restoranda bulunur ve tipik olarak doyurucu yahnilere eşlik eder, ancak patatesler kendi başlarına basit ve doyurucu bir atıştırmalık olarak servis edilebilir. Genellikle, patatesler mojo verde veya mojo rojo sosuyla tatlandırılır.

Yemek en iyi Kanarya Adaları’nda bulunan iki patates çeşidi, papas negra ve papas bonita ile hazırlanır.

Papas Arrugadas Tarifi

Papas Arrugadas İçin Gerekli Malzemeler / 4 kişilik

800 gram küçük boy patates (tercihen hasır patates veya tuzlu patates olarak bilinen cinslerden)
4 yemek kaşığı deniz tuzu (patatesleri tuzlarken kullanmak için)

Sos için:

Mojo sosu (Kırmızı ve yeşil mojo sosları yaygın olarak kullanılır. İsteğe bağlı olarak hazır mojo sosu satın alabilir veya ev yapımı yapabilirsiniz.)

Papas Arrugadas Nasıl Yapılır

Patatesleri iyice yıkayın, kabuklarını soyun ve her bir patatesin etrafında birkaç delik açın.

Geniş bir tencereye su koyun ve tuz ekleyin. Tuzlu suyu kaynatın.

Kaynar suya patatesleri ekleyin ve yaklaşık 20-25 dakika kadar haşlayın. Patateslerin kabukları buruşana ve tuz tarafından kaplanana kadar pişirin.

Pişen patatesleri süzün ve bir tencereye aktarın.

Tencerenin altını düşük ateşe getirin ve patatesleri tavada kurutun. Bu, patateslerin üzerinde tuzlu bir kabuk oluşturacaktır. Tencereyi arada sallayarak patatesleri eşit şekilde kurutun.

Kuruyan patatesleri ocaktan alın ve sıcak servis yapın.

Papas Arrugadas’ı mojo sosuyla servis yapın. Mojo sosu ile diplemek veya üzerine dökmek için sosu kullanabilirsiniz.

Papas Arrugadas, genellikle tapas olarak veya ana yemek olarak servis edilir. Yanında sos olarak mojo sosu ile birlikte sunulur.